Gebelikleri preterm prematür membran rüptürüyle komplike olan hastalarda koryoamnionit gelişiminin öngörülmesinde kordon IL-6 ve maternal serum prokalsitonin ,human myeloperoksidaz ve CRP düzeyleri
Levels of cord blood IL-6 and maternal serum procalcitonin, human myeloperoksi̇daz and CRP at the patients whose pregnancy complicated with premature rupture of membranes when developing of koryoamnionit have been predicted
  1. Tez No: 360351
  2. Yazar: ZEYNEP ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEN GÜNDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fetal membranların doğum eylemi öncesinde ayrılması olan prematür membran rüptürü çoğu olguda terme yakın gerçekleşir. 37. Gebelik haftasından önce gerçekleşirse preterm prematür membran rüptürü olarak adlandırılır. Preterm prematür membran rüptürü yaklaşık olarak gebeliklerin % 3' ünde preterm doğumların ise yaklaşık üçte birinde görülür. Prematüritenin artmış riskleri ile beraber %1-2 oranında fetal ölümü de içeren bir dizi neonatal komplikasyonlarla birliktedir. Bu hastalara yaklaşım hızlı tanı ve doğru yönetim ile birlikte daha iyi sonuçlar elde edildiğinden deneyimli bir ekibe gereksinim duyulmaktadır(4). Membran rüptürünün meydana geldiği haftaya ve doğum gebelik haftasına göre yenidoğan komplikasyonlarının sıklığı ve ağırlığı değişmektedir. Erken membran rüptürü tablosu sonrası gelişen preterm doğumların % 70'i koryoamnionit ile ilişkilidir(2). Subklinik koryoamnionit neotanal beyin hasarı ve serebral palsi gibi nörolojik defektlere neden olabilecek bir inflamatuar yanıta yol açabileceği kabul edilmektedir. Çalışmamızda Preterm prematür membran rüptürü tanısı ile yatırılan hastalarda maternal serum prokalsitonin, human myeloperoksidaz seviyelerinin ve CRP değerlerinin Subklinik koryoamnioniti değerlendirmede önemi ve fetal kord kanındaki proinflamatuar bir sitokin olan IL-6 düzeylerinin koryoamnionit ile ilişkisi araştırılmıştır. Lökositoz ve CRP dışındaki parametrelerin Obstetri Pratiğinde koryoamnioniti belirlemede uygunluğunu araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya su gelişi şikayeti ile başvuran 80 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olma kriteri olarak 18-40 yaş arası, gebeliğin 24-34 hafta arasında servikal açıklık göz önüne alınmadan amnion mayi gelişi nedeniyle Preterm Prematür Erken Membran Rüptürü tanısıyla yatırılmak olarak belirlendi. Saptanmış fetal anomali, servikal yetmezlik tanısı , saptanmış uterin anomali , çoğul gebelik, sistemik hastalık varlığı ve çalışmada yer almak istemeyen olgular çalışma dışında bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar plasenta patolojik inceleme sonrasında koryoamnionit saptananlar ve saptanmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Seksen hastanın ondördü, plasentalarının patolojik incelemesi yapılamaması sebebiyle çalışma dışında bırakılmıştır. Plasenta patoloji sonucu subklinik koryoamnionit tanısı alan hastaların incelenen maternal prokalsitonin , crp , lökosit , human myeloperoksidaz ve fetal kordon kanındaki IL-6 değerleri karşılaştırıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Premature rupture of membrane which is leaving of fetal membrane before labour occurs in most cases near term. When it occurs before 37. Pregnancy week, it is referred as preterm premature rupture of membrane. Preterm prematüre rupture of membrane occurs at nearly 3 % of obstetrics, at nearly one-third of preterm deliveries.It is associated with a series of neonatal complications which include increased risks of premature with also % 1-2 fetal death. During the treatment of the patients, it is needed an experienced team because of getting better results with rapid diagnosis and correct management(4). Depending on the week in which rupture of membrane occured and pregnancy week, frequency and severity of complications have changed. % 70 of perterm births which occur table of premature rupture of membrane are associated with chorioamnionitis(2).It is assumed that subclinical chorioamnionitis can cause to inflammatory response which lead neurological defects such as neonatal brain damage and cerebral palsy. In our study; in patients with premature rupture of membrane, importance of maternal serum procalcitonin,human myeloperoxidase levels and CRP values at evaluating subclinical chorioamnionitis and correlation between IL-6 levels which is proinflammatory cytokine in fetal cord blood and chorioamnionitis were examined. Examining of Relevancy of parameters except leucositosis and CRP in Obstetrics practice when determining chorioamnionitis were aimed. 80 patients who had suffered from mebrane rupture were enrolled into the study. The criteria to be enrolled into study are to be admitted to the hospital with preterm pramature rupture of membrane because of amniotic fluid at age of 18-40, at 24th-34th weeks of pregnancy without considering cervical dilatation.Detected fetal abnormality, diagnosis of cervical incompetence, detected uterine abnormality, multiple pregnancy,absence of systemic disease and cases which would not like to be in study are excluded. Patients which are included in the study are divided into two groups that are those who are detected chorioamnionitis and those who are not chorioamnionitis after pathologic analysis from placenta. Four out of eighty patients are excluded from the study owing to which pathologic analysis of their placentas could not be examined. Inspected maternal procalcitonin, crp,leucocyte,human myeloperoksidaz and IL-6 values in fetal cord blood of patients whose pathological placenta results are subclinical chorioamnionitis were compared.