İskemik inmeli hastalarda karotis intima-media kalınlığının vasküler risk faktörleri ile korelasyonu ve inme tipleri arasındaki dağılımı
The correlation of caroti̇d intima media tickness and vascular risk factors in ischemic stroke patients and its variens among stroke subtypes
  1. Tez No: 360352
  2. Yazar: BEDRİYE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN EMRE KUMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Serebrovasküler hastalıklar dünyada 3. sıklıkta ölüm nedenidir ve tüm nörolojik hastalıklar içinde ilk sıradadır. İskemik inme için bilinen risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, ırk, aile öyküsü, hipertansiyon, diabetes mellitus, kalp hastalıkları, hiperlipidemi, sigara, asemptomatik karotis stenozu sayılabilir. Risk faktörlerinin inme oluşturma mekanizması hızlanmış aterosklerozla ilişkilidir. Ekstrakraniyal arterlerin en sık rastlanan patolojisi olan aterosklerozun ilk bulgusu ultrasonografi ile gösterilebilen Karotis intima-media kalınlık artışıdır. İnmenin klasik risk faktörleri ile İMK artışının inme etyopatogenezindeki korelasyonu göstermeyi amaçladığımız bu çalışmada diyabet varlığının İMK artışı ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Bu sonuç, diyabet ve İMK artışı üzerine yapılan diğer çalışmalarla uyumlu bulunmuştur. Çalışmanın bir diğer amacı olan İMK ile inme tipleri arasındaki ilişkiye bakıldığında da yapılan çalışmaların çoğu ile korele olarak büyük arter aterosklerozu olan hastalarda İMK'nın anlamlı olarak daha yüksek olduğı tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada; DUSG ile saptanabilecek İMK ölçümünün bilinen klasik vasküler risk faktörleri ile birlikte değerlendirilmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is the third leading cause of death in the world and most commonly seen among neurological disorders. The conventional risk factors for ischemic stroke include age, gender, race, family history, hypertension, diabetes mellitus, cardiovascular diseases, hyperlipidemia, cigarette, asymptomatic carotid stenosis. The formation mechanism of stroke by defined risk factors is related with accelerated atherosclerosis. The first indication of atherosclerosis, which is the most commonly seen pathology of extra-cranial arteries, is the increase of the carotid intima-media thickness (IMT). The increase of IMT can be detected by Doppler ultrasonography (DUSG). We have studied the correlation of the classical risk factors of stroke and increased IMT on stroke etiopathogenesis. It was shown that precense of diabetes and increased IMT have significant correlation. These results were consistent with the previously published studies regarding diabetes and increase of IMT. It was also demonstrated that increased IMT is an important risk factor of large artery atherosclerosis development as a stroke type according to TOAST classification. In conclusion, it was reported that measurement of IMT detected by DUSG should definitely be evaluated besides already known classical stroke risk factors.