Çocuk ve erişkin grup migren hastalarında elde edilen vestibüler uyarılmış kas potansiyellerinin değerlendirilmesi
Assesment of vestibular evoked miyogenic potentials in children and adult migraine patients
- Tez No: 360372
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇAY, PROF. DR. NEŞE ÇELEBİSOY, PROF. DR. FİGEN GÖKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Çalışmanın Amacı: Migrenli hastalarda vestibüler semptomlar normal popülasyona göre daha sıktır. Bu çalışmada erişkinlerde görülen vestibüler migren, aurasız migren ile çocukluk çağı migreninde servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (VEMP) aracılığı ile vestibüler sistemde; sakkül ve inferior vestibüler sinir ile santral bağlantılarının normal çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Ayrıca erişkin ve çocuklardan oluşan normal kontrol gruplarından elde edilen p13, n23 latans ve düzeltilmiş amplitüd değerleri ile nispeten yeni bir test olan servikal VEMP testi için normatif veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20 vestibüler migren, 20 aurasız migren, 21 normal kontrolden oluşan 61 erişkin hasta ile, 20 çocukluk çağı migren, 19 normal kontrolden oluşan 39 çocuk hastanın katıldığı toplam 100 olgu dahil edilmiştir. Tüm olgulardan ayrıntılı olarak öykü alınmış ek olarak 10 soruluk bir form doldurtulmuştur. Tüm katılımcılara otoskopik bakı yapılmıştır. İşitme kayıpları yönüyle katılımcılar ve ebeveynler sorgulanmıştır. Tüm katılımcılara bir kulaklık araclığıyla 110 dB işitsel klik stimulus monoaural olarak uygulanmış ve elde edilen servikal VEMP yanıtları sternokleiomastoid kastan kayıtlanmıştır. p13 ve n23 tepe latansları, düzeltilmiş amplitüd değerleri ve amplitüd asimetri oranları hesaplanmıştır. Bulgular: Erişkin vestibüler migren, aurasız migren, çocukluk çağı migren gruplarında p13 , n23 latansları, düzeltilmiş amplitüd oranları ve AAO değerleri anlamlı olarak farklılık göstermemiştir (p>0,05) . Çocuk ve erişkin normal kontrol gruplarında p13, n23 latansları, düzeltilmiş amplitüd oranları ve AAO değerleri farklılık göstermemiştir (p>0,05) . Erişkin vestibüler migren ve aurasız migren gruplarında elde edilen p13 ve n23 latansları normal kontrol grubundan anlamlı olarak daha uzun bulunurken (p0.05) . Çocuk migren grubunda elde edilen p13, n23 değerleri normal kontrol grubundan anlamlı olarak daha uzun bulunurken; düzeltilmiş amplitüd oranı çocuk migren grubunda kontrol grubuna göre anlamlı
Özet (Çeviri)
1. SUMMARY Introduction and Purpose of the Research In Migraine patients, vestibular symptoms are more common than the normal population. In this study, we tried to gain information, via using the Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potential (VEMP) assessment technique in vestibular system; in vestibular migraine in adults, migraine without aura and migraine in children, whether if the connection between, saccular, inferior vestibular and central nerves functions properly or not. In addition, using the p13, n23 latency and corrected amplitude values obtained from adult and child normal control groups, we tried to gain normative data for the relatively new cervical VEMP test. Equipment and Methods The research consisted of subjects of 20 vestibular migraine patients, 20 migraine without aura patients, 61 adult patients that also contain 21 subjects for the normal control group, 20 children with migraine and 19 subjects that make up the control group, which results with 39 children patients. The total amount of subjects is 100. From all the subjects, we received the necessary background information with the addition of a 10-question form . All of the subjects went through the otoscoping examination. Subjects and parents questioned about the hearing loss. Every subject went through a 110dB hearing click monaurally, and the cervical VEMP responses were recorded through the sternocleidomastoid muscle. P13 and n23 plateau latencies, corrected amplitude values and amplitude asymmetric ratios were calculated. Findings: In Groups of adult migraine patients, migraine without Aura Patients, children with migraine patients p13, n23 latencies, corrected amplitude values and AAR( Amplitude Asymmetric Ratio) did not show a significant difference (p>0.05). In adult and children control groups there has not been any significant difference in p13, n23 latencies, corrected amplitude values and AAR (p>0.05). In adult vestibular migraine and migraine without Aura patients p13, n23 latencies have been significantly longer compared to the normal control group (p0.05). In the Children with Migraine patients p13, n23 latencies have been significantly longer compared to the normal control group; Corrected amplitude values have been significantly shorter compared to the control group (p0.05). Results: During this research, we obtained similar VEMP results from adult migraine without aura, vestibular migraine and children with migraine patients. The VEMP results obtained from the Children and Adult control groups were similar. The p13, n23 latencies we received from migraine without aura and adult vestibular migraine patients have been longer to the control group. In Children with Migraine group, p13, n23 latencies have been longer than the control group while corrected amplitude values were shorter. Based on these results,we might suspect, with or without vestibular symptoms, in migraine, there might be a possible brainstem affiliation that causes vestibulocollic dysfunction.