Zoledronik asid monohidratın BCPAP adlı insan papiller tiroid karsinomu hücre hattında sitotoksisite ve apopitozis üzerine etkileri
Effects of zoledronic acid monohydrate on cytotoxicity and apoptosis in BCPAP human papillary thyroid carcinoma cell line
- Tez No: 360371
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE FÜSUN SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de sıklığı %3.7 olarak tanımlanan tiroid kanserleri en sık görülen endokrin neoplazilerdir. Papiller tiroid karsinomu da benzer şekilde en sık görülen tiroid malignitesidir. Diferansiye tiroid karsinomlarının %50-90'ını oluşturur. Kötü prognoz gösteren alt grupları mevcuttur. Olgu spesifik mortalite 5 yılda %2, 10 yılda %4 ve 20 yılda sadece %5'tir. MAPK yolağındaki proteinleri kodlayan genlerdeki mutasyon ve yeniden düzenlemeler, diferansiye tiroid kanseri gelişimi ve ilerlemesi için giderek daha fazla önem kazanmaktadırlar. Bifosfonatlar invitro olarak; tümör hücre proliferasyonunu azaltır, hücre viabilitesini azaltır, tümör hücre apopitosisini uyarır, hücre adezyonu inhibisyonu yapar, anjiyogenezde inhibisyon ve metastatik potansiyelde azalma yaparlar. Papiller tiroid karsinomu olgularında minimum yan etki potansiyeline sahip bu ilaç grubu radyoaktif iyod tedavisinin yerine bir seçenek olarak, cerrahi öncesinde neoadjuvan olarak ya da cerrahi sonrası adjuvan tedavide yer alabilir mi düşüncesi ile hipotezimizi kurduk. İnsan kökenli bir papiller tiroid karsinomu hücre hattında bifosfonat olarak zoledronik asid monohidratın 10-100 µM şeklinde artan dozları kullanıldı. BCPAP hücre hattında zoledronik asid monohidratın IC50 değeri 1. deneyde 48. saatte 55 µM olarak saptandı, ancak 2. deneyde, 3. deneyde ve 4. deneylerde sonuç alınamadı. Bu nedenle apopitozis deneyleri kurulmadı. Sonuç alamama nedenlerimiz araştırılmakta ve deneyin farklı papiller tiroid karsinomu hücre hattı ile tekrarı planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer in Turkey is the most common endocrine neoplasm with an incidence of 3.7%. Papillary thyroid carcinoma is the most common thyroid malignancy in a similar manner. Papillary thyroid carcinoma creates 50-90% of differentiated thyroid carcinomas. There is available in subgroups with poor prognosis. Case-specific mortality of 2% at 5 years, 10 years, 20 years, only 4% and 5%. Mutations and re-arrangements in genes encoding proteins of the MAPK pathway for the development and progression of differentiated thyroid cancer, gain more and more importance. Bisphosphonates decrease tumor cell proliferation, reduce cell viability, stimulate apopitosis in tumor cell, inhibit cell adhesion and angiogenesis, and decrease metastatic potential in vitro. We have established our hypothesis on the idea that this drug with minimal side effects has the potential to be an option instead of radioactive iodine treatment, or neoadjuvant prior to surgery or adjuvant therapy after surgery in patients with papillary thyroid carcinoma. Zoledronic acid monohydrate with increasing doses of 10 to 100 μM was used on a papillary thyroid carcinoma cell line of human origin named BCPAP. IC50 value with zoledronic acid monohydrate was found in first experiment at 48th hour to be 55 μM, but 2nd and 3rd experiments failed. Therefore, apoptosis assays were not to be established. We investigate the reasons for inability to the result, and we will experiment again with a different papillary thyroid carcinoma cell line.