Genel anestezi altında günübirlik cerrahi geçirmiş çocukların duygu ayarlama tutum ve davranış özelliklerinin midazolam premedikasyonunun etkinliği ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between midazolam premedication and emotion regulation & behavior properties of children that have undergone outpatient surgery with general anesthesia
- Tez No: 360384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Aykut A. Genel anestezi altında günübirlik cerrahi geçirmiş çocukların duygu ayarlama tutum ve davranış özelliklerinin midazolam premedikasyonunun etkinliği ile ilişkisinin incelenmesi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD. Uzmanlık Tezi. Ankara. 2014. Amaç: Genel anestezi altında günübirlik cerrahi geçirmiş çocuklarda duygu ve davranış bozukluğu ile premedikasyon başarısı arasındaki bir ilişkinin olup olmadığının ortaya konulması yanısıra, midazolam premedikasyonunun sedasyon düzeyi, derlenme ajitasyonu görülme sıklığı ve ebeveyn memnuniyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tonsillektomi ve/veya adenoidektomi geçiren 3-8 yaş arası ASA I-II risk grubunda 63 çocuk olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar grup 1 (n=31) premedikasyon yapılmayan ve grup 2 (n=32) 0,5 mg/kg oral midazolam ile premedikasyon yapılan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı), iv kanülasyona ve maskeye uyum durumları, hemodinamik verileri değerlendirildi. Preoperatif sedasyon düzeyi WSS (Wilton Sedasyon Skalası), derlenme odasında ağrı düzeyi OAS (Objektif Ağrı Skalası) ve ajitasyon durumu PAED (Pediatric Anesthesia Emegence Delirium) skalası ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil olan çocukların ebeveynlerine CADÖ-48 (Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği) ve DAÖ (Duygu Ayarlama Ölçeği) uygulanarak çocukların davranış ve duygu durumları değerlendirildi. Ebeveylerin anestezi uygulamasından memnuniyetleri değerlendirildi. Bulgular: Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, ASA risk grubu, ameliyat türü, cerrahi ve anestezi süreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aykut A. Examination of the relationship between midazolam premedication and emotion regulation & behavior properties of children that have undergone outpatient surgery with general anesthesia. Gazi University Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation Department, Specialty Thesis. Ankara 2014. Objective: The aim is to examine the relationship between premedication success and emotion & behavior disorders of children that undergoes day case surgery with general anesthesia as well as evaluate the effects of midazolam premedication on incidence of emergence delirium, preoperative sedation levels and parental satisfaction. Material and Metod: Sixty-three ASA physical status I-II children (aged 3-8) that undergone Tonsillectomy and/or adenoidectomy were included in the study. Patients in group 1 (n = 31) were given no premedication and patients in group 2 (n = 32) orally took 0,5 mg/kg midazolam. Demographic data (age, gender, body weight), intravenous cannulation status, mask acceptance status and hemodynamic data were evaluated. Preoperative sedation level Wilton Sedation Scale (WSS), the level of pain in the recovery room Objective Pain Scale (OPS) and agitation condition Pediatric Anesthesia Emegence Delirium (PAED) scale were evaluated. In order to assess children's behavior and emotion states, Conners' Parent Rating Scale (CPRS-48) and Emotion Regulation Checklist (ERC) were applied to parents. Parental satisfaction due to anesthesia was evaluated. Results: There was no statistically significant difference with respect to age, gender, body weight, ASA physical status, type of surgery, duration of surgery and anesthesia (p>0.05).