Anestezi derinliğinin belirlenmesinde cerrahi plet indeksi'nin etkinliğinin değerlendirilmesi
Influence of surgical pleth index on determinating depth of anaesthesia
  1. Tez No: 390900
  2. Yazar: MELTEM ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE DENİZ ÖZZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genel anestezi altında meme operasyonu uygulanacak hastalarda CPİ kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Etik Kurul onayı alınmasını izleyen ilk altı aylık dönemde meme operasyonu geçirmiş olan hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, VKİ, ASA grubu yanı sıra; rutinde izlenen hemodinamik parametrelerin belirlenen zaman aralıklarındaki verileri kaydedildi. Anestezi idamesinde remifentanil infüzyon hızı, klinik bulgularla izlenen Grup K'de klinik hemodinamik veriler, Cerrahi Plet İndeks (CPİ) ile izlenen Grup C'de CPİ değeri (20-50 olacak şekilde) kriter alınarak ayarlandı. Operasyon süresi, derlenme süresi, toplam kullanılan ilaç dozu ve gelişmişse postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler, anestezi ve cerrahi süreleri açısından anlamlı fark bulunmadı. Her iki grup arasında tüketilen remifentanil miktarı (p=0,002), derlenme süresi (p=0,001) ve postoperatif dönemde komplikasyon gelişme oranı (p=0,035) açısından anlamlı fark bulundu. Grup C'de remifentanilin daha az tüketildiği, bu grupta derlenme süresinin daha kısa olduğu ve postoperatif komplikasyonların ve ek analjezik gereksiniminin (p=0,019) daha az ortaya çıktığı belirlendi. Tartışma ve Sonuç: Günübirlik meme cerrahisi operasyonlarında genel anestezi sırasında remifentanil dozunun belirlenmesinde ölçüt olarak CPİ kullanılan olgularda ortalama remifentanil tüketiminin, derlenme süresinin, postoperatif komplikasyonların ve ek analjezik gereksiniminin azaldığı belirlendi. Bu verilere dayanarak günübirlik meme cerrahisi uygulanacak olgularda CPİ kullanılmasının derlenme sürecini kısaltarak anlamlı bir katkıda bulunacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Background: The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of the SPI (Surgical Pleth Index) utilization on patients undergoing breast surgery with general anesthesia. Methods: For this study, within six months after obtaining permission of Dokuz Eylul University School of Medicine Clinical and Laboratory Research Ethics Board, patiens whom got daily operation of breast surgery with general anesthesia, were included. Age, gender, height, weight, BMI, ASA classification of these patients were recorded. Data of routine monitoring hemodynamic parameters in the specified time intervals were recorded too. During maintenance of anesthesia, remifentanil infusion rate has been set based on clinical hemodynamic variables in Group K, followed by clinical findings but set based on SPI values (20-50) in Group C, used Sıugical Pleth Index (SPI). Operation time, recovery time, the total dose of the drug used and developed postoperative complications were recorded. Results: There was no significant difference between the groups in terms of the demographic datas, operation time and anesthesia time. There was significant difference between the groups in terms of the incidence of postoperative complications and total dose of remifentanyl (µg) used and recovery time. In Group C, remifentanil dose was found to consume significantly less and incidence of postoperative complications, recovery time and need for additional analgesic were found less. Conclusions: During daily operation of breast surgery with general anesthesia, using SPI as a guide of remifentanyl dosage reduces average consumption of remifentanil, recovery time, postoperative complications and need for additional analgesic. According this informations, during daily operation of breast surgery with general anesthesia, using SPI as a guide of remifentanyl dosage will be very useful and meaningful for quick recovery.