Alfa-Amilaz enzimi üretiminin substrat bazında kontrolü
- Tez No: 36040
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. SUHA SUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
-91- ÖZET Bu çalışmada ÂspergiIIus oryzae ve dört farklı mutant susu kullanılarak a-amilaz üretimi yapılmıştır. Çalkalayıcıda ana kültür ve mutant suşlarla yapılan üretimlerin verimlilikleri karşılaştırılmış, mutant suşların daha verimli oldukları saptanmıştır. Bu organizmaların üreme ortamlarına doğal yağlar, yüzey aktif madde olan Tween 80 ve emülsifiye yağlar ilave edilerek enzim aktivitesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. En başarılı mutant sus seçilerek fermantöre geçirilmiş ve a-amilaz üretimi burada tekrarlanmıştır. Çalkalayıcıda ve fermantörde, fermantörde üreme ortamında doğal yağ varlığında ve yokluğunda yapılan üretimlerin verimlilikleri karşılaştırmıştır. ÂspergiIIus oryzae IMI4424-2 susu kullanılarak yapılan «-amilaz üretiminde verimlilik 7.0 U/g.h olmuştur. Üreme ortamına % 0.2 (v/v) Tvveen 80, % 0.4 (v/v) keten tohumu yağı ilave edildiğinde ise üretim verimlilikleri sırasıyla 9.2 ve 7.7 U/g.h olarak gerçekleşmiştir, ÂspergiIIus oryzae'nin mutant suşları 60 NS 11, CR 1, M1 ve M2 ile yapılan üretimlerde verimlilikler sırasıyla 45.0, 10.5, 14.3 ve 15.9 U/g.h olmuştur. Böylece mutant suşların a- amilaz sentezinde ana kültüre göre daha verimli oldukları belirlenmiştir. Mutant suşların üreme ortamlarına % 0.4 (v/v) oranında keten tohumu, mısır, pamuk veya soya yağlan; ayrıca % 0.2 (v/v) oranında-Tvveen 80 ilave edilmiştir. 60 NS 11 kültürü ile keten tohumu yağı içeren ortamda 110.5 U/g.h verimliliğe ulaşılmıştır. Bu değer yağ içermeyen kontrol grubuna göre % 146 daha yüksektir. Tvveen 80 içeren üretimlerde ise yine en yüksek verimlilik 60 NS 11 mutant susu ile sağlanmıştır. Üretimin verimliliği 70.0 U/g.h olmuştur. Emüisifiye yağların ortamda daha iyi dağılmış olmalan nedeniyle organizmalara daha etkin olabilecekleri düşünülerek, mutant suşların üreme ortamlarına yukarıda belirtilen doğal yağlarla birlikte Tvveen 80'de ilave edilmiştir. Kullanılan doğal yağ ve Tvveen 80 oranlarında değişiklikyapılmamıştır. En yüksek verimlilik 74.4 U/g.h olarak 60 NS 11 mutant suşuyla keten tohumu yağı ve Tween 80 varlığında sağlanmıştır. Fermantörde, çalkalamalı kültürde problem olan oksijen transferi güçlüğü ortadan kaldırıldığı için 60 NS 11 kullanılarak yapılan üretimin verimliliği % 0.2 (v/v) oranında keten tohumu yağı varlığında ve yokluğunda sırasıyla 3943.7 ve 2019.8 U/g.h olmuştur. Ayrıca fermantörde substrat bazında kontrol sağlanarak organizmanın a-amilaz sentezi regüle edilebilmiştir.-
Özet (Çeviri)
-93- SUMMARY In this study, Aspergillus oryzae and its four mutant strains were used to produce the enzyme a-amylase. The productivity of the shake flask cultures of the mother culture and mutant strains were compared. Mutant strains were found to have higher productivity than the mother culture. Natural oils and/or Tween 80 were incorporated into cultivation media of these strains to determine their effect on enzyme activity. a-Amylase production in the lab scale fermentor in the presence and absence of a natural oil was carried out with the mutant strain that had the highest productivity among shake flask cultures. Natural oils used were linseed, corn, cotton and soybean oil. The productivity of enzyme production with the mother culture Aspergillus oryzae IMI4424-2 was 7.0 U/g.h. Productivities in the presence of 0.2 % (v/v) Tween 80 or 0.4 % (v/v) linseed oil were 9.2 U/g.h and 7.7 U/g.h respectively. Productivity of the cultures 60 NS 11, CRI, M1 and M2 were 45.0, 10.5, 14.3 and 15.9 U/g.h respectively. Mutant strains had higher productivities than the mother culture. Tween 80 (0.2 % v/v) and/or linseed, corn, cotton, soybean oil at a concentration of 0.4 % (v/v) were incorporated into cultivation medium of organisms. Mutant strain 60 NS 1 1 with linseed oil reached a productivity of 110.5 U/g.h. This value is 146 % higher than the control group without linseed oil in the cultivation medium. Among shake flask cultures with Tween 80 at the above specified concentration, 60 NS 11 had the highest productivity of 70.0 U/g.h. The above mentioned natural oils with Tween 80 were used at the same concentration for each trial. 60 NS 11 had the highest productivity of 74.4 U/g.h in the presence of linseed oil with Tween 80. Productivity of this particular fungal a-amylase production was improved further in the fermentor by eliminating the limiting factor of reduced-94- oxygen transfer in shake flask cultures. The productivity of each fermentation with the mutant strain 60 NS 11 was 3943.7 U/g.h and 2019.8 U/g.h in the presence (0.2 % v/v) and absence of linseed oil, respectively. Additionally, regulation of enzyme synthesis on substrate basis was accomplished.