Femoroasetabular sıkışmaya ait morfolojik bulguların sıklığının bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Computed tomography evaluation of frequency of morphological findings of femoroacetabular impingement
- Tez No: 360404
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortalama AA ve AV açısı değerlerini saptamak, cinsiyetler arasında ortalama AA ve AV açısı değerlerinde farklılık olup olmadığını, ölçüm yapılan kadranlar arasında AA değerlerinde farklılık olup olmadığını, 55º'nin üzerindeki AA değeri, azalmış AV açısı ve KAR sıklığını ve cinsiyetler arasında farklılık olup olmadığını araştırmaktı. Nisan 2013 - Ağustos 2013 tarihleri arasında acil servise başvuran, akut batın etyolojisine yönelik abdominopelvik BT çekilen spinal ya da kalça cerrahisi geçirmemiş, vertebralarda, pelvik kemik yapıda, femurda kırığı olmayan, kalça eklemini tutan dejeneratif ya da gelişimsel değişiklikleri bulunmayan, kronik böbrek yetmezliği olmayan, tetkikinde hareket artefaktı bulunmayan 20- 45 yaş arası (ortalama 30,71) 100 olguda 200 kalça eklemi değerlendirildi. Femur boynunun rotasyon aksı belirlenerek her kalça eklemi için femur boynu anterosüperior kadranından geçen 30 derecelik aralıklarla 4 adet radiyal görüntü oluşturuldu. Transvers kesitler üzerinden KAR değerlendirildi ve fovea kapitis düzeyinden geçen transvers görüntülerden AV açısı ölçüldü. Radyal görüntülerde ortalama AA değeri A1'de 39,0500º±6,32992 ve A3'de 44,3200º±8,14366 arasında değişmekteydi. 4 kadran AA ölçümleri ikili karşılaştırıldığında sadece A2 ve A3 kadranları arasında anlamlı farklılık olmadığı görüldü (p>0.05), A2 ve A3 kadranlarında AA değerleri istatistiksel olarak diğer kadranlardan anlamlı olarak daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine mean AA and AV angle values; whether the mean AA and AV values differ among sexes; if there is difference in AA values between measurements in different quadrants; the frequency of AA values above 55º, decreased AV angles and CAR and whether there is any difference between males and females. 200 hip joints in 100 patients of ages 20-45 who applied to our Emergency Department between April 2013-August 2013 and had abdominopelvic CT imaging for acute abdomen etiology, who didn't have a history of spine or hip surgery, fractures in vertebrae, pelvic bones or femur, didn't have degenerative or developmental changes involving the hip joint, didn't have chronic renal failure and whose imaging didn't have movement related artifacts, were evaluated. The rotational axis of the neck of femur was determined and 4 radial images were formed with 30 degree intervals passing from anterosuperior quadrant of the femoral neck. CAR was evaluated in transverse images and AV angle was measured in transverse views at the level of fovea capitis. Mean AA values in the radial images varied between 39,0500º±6,32992 in A1 and 44,3200º±8,14366 in A3. When 4 quadrant AA values were compared in pairs, only A2 and A3 quadrants were observed not to be statistically significantly different (p>0.05), AA values in A2 and A3 quadrants were statistically found to be significantly higher compared to other quadrants (p0.05).