Birinci basamakta BATHE terapötik görüşme tekniği kullanımının diyabet hastalarının güçlendirilmesi üzerine etkisi
The effect of BATHE technique on empowerment of diabetes patients in primary care
- Tez No: 360412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı birinci basamakta BATHE terapötik görüşme tekniğinin Diyabetes Mellituslu hastaların güçlendirilmesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu araştırma, Tip 2 diyabetes mellitus hastaları üzerinde yürütülen randomize kontrollü bir müdahale çalışmasıdır. Gönüllü 8 aile hekiminin katılımıyla çalışma gerçekleştirmiştir. Aile hekimlerinin dördü müdahale grubunu oluşturmuş ve hekimlere müdahele olarak araştırıcılar tarafından toplam 3 saat sürecek yapılandırılmış uygulamalı BATHE kısa terapötik görüşme ile ilgili kurs düzenlenmiştir. Diğer dört aile hekimi ve hastaları kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Müdahele grubu hekimleri tüm görüşmelerinde hastalarına BATHE uygulamışlardır. İlk görüşme öncesi, hastaların sosyodemografik özellikleri ve sağlık durumlarını sorgulayan bir form ve Diyabet Güçlendirme Ölçeği (DES) uygulanmıştır. Ayrıca hastaların vücut kitle indeksleri (VKİ) ve HbA1c değerleri, ilk ve 6. aydaki son görüşmede kaydedilmiştir. Son görüşme sonrasında tüm hastalara tekrar DES uygulanmıştır. Bulgular: Her iki gruptaki hastalar sosyodemografik özellikler, başlangışta ölçülen VKİ ve HbA1c değerleri ile ortalama total DES puanları ve DES alt grupların başlangıç ortalama puanları açısından birbirine benzerdi. Müdahale ve kontrol grubu hastalarının son görüşme sonrasında DES toplam ve DES altgruplarının ortalama puanlarına bakıldığında her iki grupta da artış gözlenmiştir, fakat müdahele grubundaki artışın anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunda ilk görüşme öncesi ve son görüşme sonrasında bakılan VKİ'de anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Müdahale grubunda ise VKİ'de ilk görüşmeye göre son görüşme sonrasında yapılan ölçümlerde düşüş gözlemlenmiştir. Her iki grubun ilk ve son görüşmede elde edilen HbA1c değerlerinde ise anlamlı bir düşüş tespit edilmemiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, BATHE terapötik kısa görüşme tekniğinin Tip 2 Diabetes Mellitus hastalarının güçlendirilmesi üzerine pozitif etkisi olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of BATHE short therapeutic interviewing technique on the diabetes patients' empowerment. Method: This randomised controlled interventional study was conducted with type II diabetes patients. The voluntary 8 family medicine specialists were included in the study. Four of the physicians were trained to use BATHE technique by the researchers. Those physicians' patients were accepted intervention group. The others ones were control group. Before the patient-doctor interview, a questionnaire including sociodemographic features and health status with a Diabetes Empowerment Scale (DES) were applied to each group. Then, physicians of the interventional group used BATHE technique to their patients three times in 3 months interval. At the end of the last visit, DES was applied again to all of the patients. Body mass index (BMI) and HbA1c levels of the patients was recorded at the first and the last visits. Results: Baseline demographic characteristics, BMI and HbA1c levels, total and subscale DES scores in both group were similar. In the last follow-up there was a significant increase of total DES score in both groups but, increase of scores was higher in the intervention group than the control group. In the control group BMI was higher at the last follow-up than the first visit. In the intervention group BMI was lower at the last follow-up than the first visit. There was no any difference between the first and the last HbA1C levels in both groups. Conclusion: The BATHE short counselling technique has a positive effect on Diabetes Mellitus patients'empoverment.