Acil servise konversiyon bozukluğu ile başvuran hastalarda sosyal uyum kendini değerlendirme ölçeğinin uygulanmasi
Implementation of social cohesion self-rating scale in emergency department patients presenting with conversion disorder
- Tez No: 360421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Konversiyon bozukluğu; belirtileri telkinle ortaya çıkan ve telkinle kaybolan somatik ve psişik çeşitli belirtiler topluluğu, duyu ya da istemli motor işlevlerini etkileyen, nörolojik ya da diğer bir genel tıbbi durumu düşündüren, bir ya da birden fazla semptomun eşlik ettiği psikiyatrik bir bozukluktur. Bu semptomların psikolojik etkenlere eşlik ettiği düşünülür, çünkü bu semptomların başlamasından önce çatışmalar veya diğer stres etkenleri vardır. Psikiyatride Hastalıkların Tanımlanması ve Sınıflandırılması Elkitabı, Yeniden Gözden Geçirilmiş Dördüncü Baskı (DSM-IV-TR) kriterlerine göre konversiyon bozukluğu; somatoform bozukluklar altında sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada konversiyon tanısı alan hastaların sosyal uyum problemi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Ocak 2012 – Ocak 2013 yılları arasında Marmara Üniversitesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran, konversif davranışlar sergileyen ve altta yatan organik problemi ekarte edilen hastalar alındı. Çalışma konversif bozukluk sebebiyle acil servise başvuran hastaların sosyal uyum problemlerinin olup olmadığı araştırılması için prospektif olarak planlandı. Çalışma hastalarının sosyal uyum problemi varlığı durumunun aynı bölge toplumundan farklılık gösterip göstermediğinin değerlendirilebilmesi için sağlıklı gönüllülerden kontrol grubu oluşturuldu. Sosyal uyum problemi varlığının araştırılması için Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Belirlenmiş bir puanlama sistemine göre puanlanan anketler ile hastaların uyum problemlerinin olup olmadığı araştırıldı. Onam vermeyenler veya sonradan vazgeçenler çalışma dışına çıkarıldı. 125 hastadan oluşan bir çalışma grubu ve 60 hastadan oluşan bir kontrol grubu oluşturuldu. İstatistik analizler SPSS 15,0 programı ile yapıldı. İstatistik analizlerde ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Conversion is a disorder of a group of somatique and psychic symptoms which is determined and cured by inculcation, that effects sense and voluntary motor functions, gives the impression of a neurological/general medical condition, and accompanied by one or more symptoms. These symptoms are thought to be accompanied by psychological factors because of the fact that there are conflicts and other stress factors beforehand. According to Handbook of Definition and Classification of conditions/disorders/illnesses in psychology (updated 4. Edition) (DSM-IV-TR) conversion disorder is classified under the somatoform disorders. This study aims to research whether patients with conversion disorder diagnosis have a social adaptation problem underneath. Our study includes patients with conversive behavior without any organic problems which has been admitted to Marmara University Emergency department from January 2012 – until January 2013. The research has been planned prospectively in order to research whether emergency patients with conversion disorder diagnosis have a social adaptation problem underneath. To determine whether this situation differ from the local community, a group of healthy volunteers has been generated as a control group. To be able to research the presence of social adaptation problems,“Self Social Adaptation Assessment Scale”has been used. A survey with certain grade criteria has been applied. Patients without consent have been discarded from the study. A group of 125 patients has been formed as a study group and a group of 60 patients has been formed as a control group. Statistical analysis has been done by SPSS 15.0 program along with qui-square test.