Polikistik over sendromu olan genç kadınlarda iki farklı yaşam kalitesi skalasının karşılaştırılması
Comparison of two different quality of life scale in young women with polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 360422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK YOLDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç : Polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrinolojik bozukluklardan biridir ve hastalığın sebep olduğu semptomlar yaşam kalitesinde ve beden imgesinde anlamlı azalmaya sebep olabilir. Biz de bu çalışmamızda PKOS olan genç kadınlarda iki farklı yaşam kalitesi skalasını (PCOSQ ve KF 36) karşılaştırmayı planladık. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı üreme endokrinolojisi ve jinekoloji polikliniklerine başvuran, 49 infertil olan PKOS hastası, 47 infertil olup PKOS olmayan hasta, 62 infertil olmayan PKOS hastası bu prospektif çalışmaya dahil edildi. PKOS tanısı Rotterdam konsensüs kriterlerine göre konuldu. Demografik özellikleri, fizik muayene ve laboratuvar bulguları kayıt edildi. Hastalardan PCOSQ ve KF-36 formlarını doldurmaları istendi. Bulgular: Çalışmamızda hem KF-36 özet skorları hem toplam PCOSQ skoru, hem infertil hem PKOS olan grupta en düşük saptandı. İnfertil olmayıp PKOS olan grupta toplam PCOSQ skoru infertil olup PKOS olmayan gruba göre anlamlı düşükken, KF-36 özet skorları için bu iki grup arasında anlamlı fark mevcut değildi. PCOSQ'nun tüm alt ölçeklerinin PKOS olan hastaları ayırmada anlamlı kestirim gücü bulunmaktaydı. PCOSQ 'nun PKOS olan ve olmayan hastaları ayırmada KF-36 'ya göre daha fazla kestirim gücü olduğu belirlendi. Her 3 hasta grubunda yapısal geçerliliği saptamak için PCOSQ ve KF-36 arasında yapılan korelasyonlarda en fazla zayıf-orta derecede ilişkiler mevcuttu (r=0,25-0,50). Sonuç: Hem PKOS hem de infertilitede yaşam kalitesi olumsuz olarak etkilenmektedir. PKOS' lu hastalarda özellikle hem infertil hem PKOS olan grupta PCOSQ sonuçlarının daha düşük olduğu görüldü. PCOSQ ölçeğinin PKOS için kestirim gücü KF-36 ölçeğinin PKOS için kestirim gücünden daha fazla bulundu. PCOSQ ve KF-36 arasındaki korelasyonlar ise en fazla zayıf, orta derecede ilişkiler olarak bulundu. PKOS için çok sayıda farklı fenotip mevcuttur, Rotterdam kriterlerine göre PKOS hastası 10 farklı fenotipten biri ile karşımıza çıkmaktadır.PCOSQ, PKOS hastalarında yaşam kalitesi için daha geniş çapta kullanılabilmesinden önce her farklı fenotipteki kadınlarda geçerliliğinin gösterilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome is one of the most common endocrine disorders in reproductive age and disease related symptoms can cause impairment in quality of life and self esteem. We wished to compare two quality of life measurements (PCOSQ and SF-36) in this study. Methods: 49 infertile and PCOS patients, 47 infertile but non-PCOS patients and 62 PCOS but fertile patients whom visits Marmara University Pendik EAH Gynecology and Reproduction Endocrinology clinics involved in this prospective study. We use Rotterdam Criteria to diagnose PCOS. Demographic profiles, physical exams and labaratory findings of these patients are noted. Patients are asked to fill PCOSQ and SF-36 questionnaires. Results: Both PCOSQ and SF-36 scores are lowest in PCOS and infertile group. Although total PCOSQ score in infertile but non-PCOS group is better than fertile and PCOS group; there are no significant differences among these two groups in SF-36 summary scores. All sub-scales in PCOSQ have high predictive power to diagnose PCOS. PCOSQ has higher predictive power than SF-36 to discriminate PCOS and non-PCOS patients. In PCOSQ and SF-36 there were weak and moderate correlations which was made to evaluate construct validity. Conclusion: Both PCOS and infertility have negative impact in quality of life. The lowest quality of life measurement scores were present in PCOS and infertile group. PCOSQ has higher predictive power than SF-36 to discriminate PCOS and non-PCOS patients. In PCOSQ and SF-36 there were weak and moderate correlations between sub-scales. There are many phenotypes in PCOS and according to Rotterdam criterias which we used in this study, there are 10 different phenotypes. We think that validation of PCOSQ should be proved in each phenotype group before suggesting PCOSQ to evaluate quality of life in PCOS patients