Quercetin'in farklı sürelerde uygulanmasının olası radyoprotektif etkisine katkısının in vivo (Ratlarda) şartlarda mikronükleus (MN) yöntemiyle incelenmesi
Investigation of possible radioprotective effects of quercetin treatment and the contribution of different treatment time in rats (In vivo) by micronuclei analysis assay
  1. Tez No: 360423
  2. Yazar: AYTEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Radyoterapide karşılaşılan en önemli zorluklardan bir tanesi uygulama esnasında normal dokuların korunmasıdır. Çünkü radyasyon kanserli hücreleri yok ederken, aynı zamanda normal dokularda da genetik hasara, mutasyona, DNA ve kromozom düzeyinde aberasyonlara neden olabilir. Bu nedenle normal dokuları koruyan toksik olmayan, seçici ve efektif hücre koruyucu bileşikler üzerinde çalışılmaktadır. Yapısal aktivitesi aktivitesi nedeniyle Quercetin etkili bir flavanoiddir. Aynı zamanda flavonoidler arasında yüksek farmakolojik aktiviteye ve potansiyel terapötik uygulamaya sahiptir. Yüksek antioksidan etkinliği nedeniyle Quercetin gibi flavonoidlerin iyonlaştırıcı radyasyonun oluşturacağı serbest radikallerin olumsuz etkilerinin azaltılmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, 2 Gy radyasyon uygulanan, Sprague Dawley ırkı albino erkek sıçanların kemik iliği dokularındaki polikromatik eritrosit hücrelerinde Quercetin'in radyoprotektif etkisi, DNA hasarının biyomonitörü olan mikronukleus testi ile araştırıldı. Radyasyon uygulamasından önce farklı zaman aralıklarında (30 dk, 2 saat, 24 saat) 25 µM Quercetin uygulanan kemik iliği dokularına, 2 Gy radyasyon uygulaması yapıldı. Uygulama sonrası ratların kemik iliği örnekleri alındı. Hazırlanan preparatlar boyandı ve mikroskobik inceleme yapıldı. Hazırlanan preparatlar üzerinde rastgele 1000 adet polikromatik eritrosit sayıldı ve içlerindeki mikronuleus içeren polikromatik eritrositlerin sayıları tespit edilerek yüzdeleri çıkartıldı. Her uygulama grubuna ait sonuçlar kendi iç kontrolleri ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak, radyasyon uygulaması öncesinde farklı zamanlarda verilen (30 dk, 2 saat, 24 saat) 25 µM konsantrasyondaki Quercetin'in mikronukleus sıklığını bu üç farklı zaman aralığında da azalttığı bulundu. Ancak radyasyon uygulamasından 2 saat önce Quercetin uygulaması yapılan tedavi grubunda mikronukleus sıklığındaki azalmanın en üst seviyede olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
One of the important challenges in radiotherapy is to protect normal tissues during the application, because radiation can cause genetic damages, mutations and DNA-chromosome level aberrations in normal tissues, whereas it kills cancer cells. Hence, studies have been carried out based on cell protector compounds that are selective, effective and non-toxic. Quercetin is one of the flavonoids, due to its structural activity. It has higher pharmacological activity and potential therapeutic applications compare to the other flavonoids. It was thought that flavonoids such as Quercetin can decrease negative effects of free radicals formed by ionizing radiation, due to its high antioxidant activity. In this study, the radioprotective effect of Quercetin was investigated in polychromatic erythrocyte obtained from bone marrow cells belonging to Sprague Dawley, albino male rat, that exposed to 2 Gy radiation using micronucleus assay which is biomonitors of DNA damage. Before radiation application, the 25 µM Quercetin was treated to rat bone marrow cells in different time intervals (30 min, 2 hours and 24 hours) and then these cells were irradiated by 2 Gy dose. Irradiated cells were dissected from bone marrow and prepared for the microscopic examinations. Randomised choosing 1000 polychromatic erythrocyte cells were observed by floresans microscope to determine the percent micronucleated polychromatic erythrocyte. Each treated group was compared to their respective controls. In conclusion, the 25 µM Quercetin treatment by different time intervals before the radiation exposure (30 min, 2 hours and 24 hours) was determined to reduce the micronucleus frequencies on the each applications time. But the most effective exposure time was found to be 2 hours before the radiation exposure according to the decrease in micronucleus frequencies.