Nörosifiliz hastalarının klinik özellikleri
Clinical characteristics neurosyphilis patients
  1. Tez No: 360429
  2. Yazar: AYÇA ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TOPÇULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Sifiliz Treponema Pallidum' un neden olduğu kronik bir enfeksiyondur. Cinsel yolla veya anneden çocuğa bulaşır. Penisilin tedavisi ile beraber nörosifiliz sıklığı azalmasına rağmen, günümüzde HIV enfeksiyonu ile beraber sıklığında artış görülmektedir. 19 NS hastasının dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların çalışmaya dahil edilme kriterleri; beyin omirilik sıvısı (BOS) VDRL pozitifliği, BOS lökosit değerinin 10/ mm3, BOS protein değerinin 50 mg/dl' nin üzerinde olması idi. Hastaların ortalama yaşı, hastalığın başlangıç yaşı, hastaneye ilk yaşı, hastalık süresi, cinsiyeti, eğitim durumu, nöropsikoloji ve kranyal manyetik rezonans (MR) bulguları değerlendirildi. Çalışma grubunda 19 nörosifiliz hastası mevcuttu. Olguların hepsi erkekti. NS grubunda ortalama başlangıç yaşı ve ortalama izlem süresi 48 ve 2,12 yıldı. Hastaların başvuru yaşları ortalaması 48(8,74) yıldı. Yaş dağılımında minimum 35 ve maksimum 72 idi. Çalışma grubunun ortalama eğitim süresi 5,22(1,2) .Başvuruya kadar geçen süre minimum 1 ay maksimum 4 yıldı. Ortalama 2,12; standart sapma 2,10 yıldı. Hastalık süresi ortalama 2,12(2.10) yıldı. Hastaların klinik değerlendirmeleri sırasındaki ortalama MMSE skoru 14,4(8,6). Değerlendirme sırasındaki ortalama CDR (Clinical Dementia Rating) skoru 2,38(1.1) idi. NS olgularının kendilerine özgü klinik ve radyolojik bulguları vardır. Erken başlangıçlı demans olgularında NS akılda bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Neurosyphilis is a treatable cause of dementia. We retrospectively investigated the clinical, cognitive and radiological features of patients with general paresis of the insane (GPI). GPI patients were carefully selected according to the following criteria: (1) a reactive CSF Venereal Disease Research Laboratory test; (2) the Treponema pallidum particle agglutination test and rapid plasma regain test of the se rum and CSF were positive; (3) white cell counts in CSF of ≥10/ mm3 , and protein levels of >500 mg/l. Cognitive assessment was performed 4 weeks after the largest dose of penicillin was administered by intravenous injection. There were 19 neurosyphilis patients. All patients were males. Mean clinical presentation and follow-up duration were 48 ve 2,12 years respectively. Mean admission age was 48(8,74) years. Mean education level was 5,22(1,2) years. Mean was 2,12(2,10) years. Mean MMSE and CDR scores were 14,4(8,6) and 2,38(1.1) respectively. GPI patients have their own unique clinical and radiological findings. GPI in patients with early-onset dementia should be kept in mind.