Akut koroner sendrom serum s100 protein düzeyi ilişkisi
The relati̇on of acute coronary syndrome and serum s100 protei̇n
  1. Tez No: 360431
  2. Yazar: RAMAZAN OĞUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET AMAÇ Çoğunlukla ateroskleroz tabanlı iskemik koroner arter hastalığı çağımızın en büyük morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Akut koroner sendrom, iskemik koroner arter hastalığının miyokardiyal hücre hasarı ile veya hasarsız sonuçlanan kritik fazının açığa çıkması ile oluşan klinik tablonun genel adıdır. Protein fosforilasyonu, immün cevap, intraselüler hücrelerin gelişimi, farklılaşması, şekillenmesi, enerji metabolizması, hücre iskeleti hareketi, enzim aktivitesi, Ca++ homeostazı gibi pek çok fonksiyonu olan; kalsiyum bağlayıcı proteinler EF-hand alt tipi ailesinden, küçük asidik proteinler olan, S100 proteinlerin, tıpkı nöronal hasarda olduğu gibi, kardiyak nekroz sonrasında serum düzeylerinin tanısal olup olamayacaklarını araştırdık YÖNTEM Bu çalışmada 27.12.2012- 08.09. 2013 tarihleri arasında arasında Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi acil servisine başvuran kardiyak dışı nedenler ekarte edilmiş, göğüs ağrılı, 86 hastanın; klinik şikayet, EKG, CK-MB troponin I değerlerine göre 3 gruba ayrılması (nonspesifik göğüs ağrısı, ST yükselmesi olmayan MI, ST yükselmesi olan MI) ve yaş, serum S100, total kolesterol (TK), HDL, LDL, trigliserit (TG), ürik asit (ÜA), CRP, hemoglobin (Hb), trombosit, MPV (ortalama trombosit hacmi), CK-MB, troponin I düzeyleri ve Ejeksiyon Fraksiyonu (EF) değerleri karşılaştırılarak yapıldı. Serum ölçümleri 6.saatte yapıldı. Ölçümler üretici firma tarafından sağlanan S100 (S100 A1B ve S100 BB) kitleriyle yapılmıştır. Ölçümlemeler İstatistiksel analiz PASW Statistics version 18 software package yöntemleriyle yapıldı. BULGULAR Gruplar arasında serum 6. saat S100 proteinleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p= 0.230) 53 Üç grubun kendi aralarında 2'şerli karşılaştırmalarında S100'de anlamlı değişiklik saptanamamıştır. Troponin-I ve serum S-100 protein değerleri arasında istatistiksel olarak pozitif korelasyon tespit edildi (r=0.212, p=0.050). Serum S-100 proteini ile C-reaktif protein arasında istatistiksel olarak pozitif korelasyon tespit edildi (r=0.392, p=0.005). TARTIŞMA Gerek serebral olaylardaki incelemelerde gerekse kardiyak incelemelerde gösterilen S100'ün seruma hızlı geçişi, kısa yarılanma ömrü nedeniyle erken düşüşü, erken faz MI'da S100 ölçümleri, ya da seri takip ölçümleri ile yapılacak bir incelemenin S100 hakkında daha çok bilgi vereceğini düşündürmüştür. Kardiyak predominant S100 alt tipine özgül çalışmalar daha aydınlatıcı olacaktır. Sonuç olarak daha geniş hasta profilinde, kardiyak predominant alt tiplere özgü, MI'ın daha erken safhalarını hedefleyen S100 ölçümlemeleri daha aydınlatıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE Ischemic coronary artery disease mostly based on atherosclerosis is one of the major mortality and morbidity causes of our time. Acute coronary syndrome is the clinical manifestation of ischemic coroner artery disease's critical phase which results with or without myocardial cell injury. We've researched if small acidic proteins from calcium binding proteins EF-hand sub-group family, which has many functions such as protein phosphorylation, immune response, intracellular cell growth, differentiation, formation, configuration, energy metabolism, cellular skeleton movement, enzyme activity, Ca++ homeostasis, S100 proteins' serum levels were diagnostic after cardiac necrosis as it is in neuronal damage. METHOD This study involved 86 patients with chest pain, extra-cardiac reasons excluded, who were examined in Ufuk University Dr Rıdvan Ege Hospital Emergency Room between 27/12/2012-08/09/2013. The patients were divided in three groups according to clinical symptoms, ECG, CK-MB, troponin-I (nonspecific chest pain, NonSTEMI, STEMI) and were compared according to age, serum S100, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride (TG), uric acid, CRP, haemoglobin, platelet, MPV, CK-MB, troponin-I levels and ejection fraction (EF) values. Serum measurements were taken at the 6th hour, with the S100 (S100 A1B and S100BB) kits provided by the producing company, and were analysed by the statistical analyse PASW Statistics version 18 software package method. RESULTS No significant difference between the 6th hour S100 proteins of the groups were recorded (p=0.230). 55 No significant difference in S100 levels were recorded when three groups were compared in couples. A statistically positive correlation between troponin-I and serum S100 protein was recorded (r=0.212, p=0.050). A statistically positive correlation between serum S100 protein and C-reactive protein was recorded (r=0.392, p=0,005). DISCUSSION S100's fast increase in serum levels, early decrease due to short half life both in studies with cerebrovascular diseases and in cardiac studies makes us believe a study with S100 in early phase MI or serial follow-up measures would provide more information on S100. Studies specific to cardiac predominant S100 subgroup would be more enlightening. As a result, S100 measurements specific to cardiac predominant subgroups that target the early stages of MI at a broader patient profile would be more enlightening.