Koroner arter hastalığı ve metabolik sendromu olan hastalarda serum ürik asit düzeylerinin koroner tımı kare sayıları üzerindeki etkisi
The effect of serum uric acid levels on timi frame counts in patients with coronary artery disease and metabolic syndrome
- Tez No: 412002
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Metabolik sendromu ve koroner arter hastalığı olan hastalarda serum ürik asit düzeylerinin koroner TIMI kare sayıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. MATERYAL METOD Çalışmaya 01.11.2010 ile 31.05.2011 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'ne koroner arter hastalığı tanısı ile yatırılıp koroner anjiyografi yapılan hastalar alındı. Kronik böbrek yetmezliği, kronik diüretik kullanımı ve ürik asit düzeylerini etkileyebilecek metabolik hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi.Hastaların servisteki takiplerinde boy-kilo-bel çevresi ölçümleri alınıp beden kitle endeksleri hesaplandı. Lipid profili, serum ürik asit düzeyleri ve diğer rutin biyokimyasal tetkikleri değerlendirildi. Bazal ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. Sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları standart iki boyutlu (2D) ekokardiyografi, M-mod ekokardiyografi,pulsed-wave (PW) Doppler ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografi (DDE) ile incelendi. Koroner anjiyografi sonrasında hastaların sol ön inen arter (LAD), sirkümfleks arter ve sağ koroner arterlerinin TIMI kare sayıları hesaplandı. LAD arterin TIMI kare sayısı standardizasyon gereği 1,7 ile bölünerek düzeltildi. Siemens marka anjiyografi cihazından alınan veriler 2 ile çarpılarak düzeltildi. Ortalama TIMI kare sayısı (TFC) her üç damarın verilerinin toplanıp üçe bölünmesiyle hesaplandı. Verilerin analizi SPSS 11.5 paket program kullanılarak yapıldı. Sürekli değişkenlerin dağılımının normale yakın olup olmadığı Shapiro Wilk testi ile araştırıldı. Tanımlayıcı istatistikler sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma veya ortanca (en az – en çok) olarak, kategorik değişkenler ise olgu sayısı ve (%) olarak gösterildi. Gruplar arasında ortanca değerler yönünden farkın önemliliği bağımsız grup sayısı iki olduğunda Mann Whitney U testiyle ikiden fazla grup arasındaki farkın önemliliği ise Kruskal Wallis testiyle araştırıldı. Sürekli değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olup olmadığı Spearman'ın Korelasyon testi kullanılarak araştırıldı. P0,05). Damar yapısına göre normal korener grubu ile KAH grupları arasında ürik asit, düzeltilmiş LAD TFC, CX TFC, RCA TFC ve ortalama TFC düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). SONUÇ Serum ürik asit yüksekliği artmış TIMI kare sayıları ile ilişkili olup koroner kan akımını olumsuz yönde etkilemektedir. Metabolik sendromu varlığında erkek cinsiyeti koroner akımın bozulmasında bağımsız bir risk faktörü olabilir. Metabolik sendromu olanlarda başvuru kliniği ve koroner lezyon derecesi, TIMI kare sayıları ve serum ürik asit düzeylerini etkilememektedir. ANAHTAR KELİMELER TIMI kare sayısı, metabolik sendrom, ürik asit, koroner akım
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between serum uric acid levels and TIMI frame count, which is used for estimation of coronary flow, in patients with coronary artery disease who have metabolic syndrome. Material and Method: We included patients admitted to our cardiology clinic with prediagnosis of coronary artery disease between 01.11.2010 and 31.05.2011 in whom we performed coronary angiography. Patients with chronic kidney disease, chronic diuretic use and patients having metabolic disorders which may affect serum uric acid levels are excluded. At admission the body weight, height and waist circumference were measured and body mass index was calculated. The lipid profile, serum uric acid level and other routine biochemical parameters were studied. Basic echocardiographic examinations were done. Left ventricular systolic and diastolic functions were assessed with standart 2D, M-mode, pulsed- wave (PW) Doppler and tissue Doppler echocardiography (TDI). TIMI frame counts (TFC) were calculated for left anterior descending (LAD), circumflex and right coronary artery after coronary angiography, individually. TIMI frame counts of LAD were corrected by dividing with 1,7. For standardization, TFC data obtained from Siemens angiography machine were multiplied by 2. Mean TFC were obtained dividing the sum of corrected TFCs of each artery by 3. The analysis of data were made with SPSS 11.5 program. In order to estimate the distribution of continuous variables is whether close to normal or not we used Shapiro Wilk test. Descriptive variables were demonstrated as mean±standart deviation or median (maximum-minimum) and categorical variables were shown as number of cases (%). The Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis analysis were used to test the difference of medians between groups. The Spearman's Correlation test was used to test the correlation between continuous variables. The results with p0,05). Serum uric acid levels,corrected LAD TFC, CX TFC, RCA TFC and meanTFC values were seem to be statisitically unrelated to degree of coronary stenoses (p>0,05). CONCLUSION Higher serum uric acid levels are related with increased TFCs leading impaired coronary flow. Male gender posssibly is an independent risk factor in coronary flow disturbance in patients with metabolic syndrome.In the existence of metabolic syndrome, clinical presentation on admission and degree of coronary stenoses seem not to influence the TIMI frame counts and serum uric acid levels. KEY WORDS TIMI frame count, metabolic syndrome, uric acid, coronary flow