Acil servise başvuran ve akut koroner sendrom düşünülen hastalarda Troponin T (TnT) ve High Sensitive Troponin T (hsTnT) değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of Troponin T (TnT) and High Sensitive Troponin T (hsTnT) value which patients apply the emergency service and suspected acute coronary syndrome
  1. Tez No: 288559
  2. Yazar: ÜLKÜ ŞULE ALAYBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Koroner kalp hastalığı, günümüzde endüstrileşmiş ülkelerde ölümün önde gelen nedenidir. Akut Miyokard İnfarktüsü (AMİ) tanısı; klinik, laboratuvar ve elektrokardiyografi (EKG) değişiklikleri ile tespit edilerek konmaktadır. Göğüs ağrısı başladıktan sonra hastanın kliniğe gelişi ve tanının konmasına kadar geçecek olan süre ne kadar kısa olursa, nekroz oluşmadan damar açıcı tedaviye başlanma olasılığı o derece fazladır. Tanının erken konulmasında göğüs ağrısını takiben ortaya çıkan enzim değişikliklerinin, EKG değişikliklerinden daha önemli olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı High Sensitive Troponin T testi ile hastaların tanısının daha erken konularak erken dönem tedavilerinin başlanmasını sağlamak, hastaların takip süresini kısaltarak Acil Servis kalabalığının önüne geçmek, maliyeti düşürmek, hasta memnuniyeti ve sağaltımını artırmaktır.Bu araştırma prospektif izlem çalışmasıdır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 45 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların TİMİ risk skoru ile skorlanmış, skoru 3 ve üzeri olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. AKS şüphesi olan hastalar başvuruda, 3., 6., 12. saatlerde serum örnekleri alınarak çalışılmıştır. Çalışmada elde veriler SPSS 16.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Mann Whitney U testi, Sperman Korelasyon analizi, Odds Ratio, Pearson Ki-Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary heart disease is the leading cause of death in industrialized countries. AMI (Acute Myocardial Infarction) is diagnosed with the patient?s clinical status, laboratory markers, and electrocardiography (ECG) findings. The shorter the time from arrival of the patient to the clinic after the start of the chest pain through to the diagnosis, the greater the chance of starting reperfusion therapies before the necrosis occurs. It is emphasized that cardiac enzyme changes are more important than ECG changes in early diagnosis of acute coronary syndromes.The purposes of this study were to ensure early initiation of treatment with early diagnosis of patients, to prevent emergency service overcrowding by shortening the duration of follow-up, to reduce costs, and to increase patient satisfaction and theraphy.This study was a prospective observational clinical study. Forty five patients who fulfilled the inclusion criteria were enrolled. TIMI risk score was applied to patients and patients with a TIMI score of 3 or more were included in the study. Serum samples were obtained at admission time and, 3rd, 6th, and 12th hours of the application. SPSS 16.0 was used for all statistical analysis.