Prehipertansiyon ve hipertansiyon hastalarında nötrofil lenfosit oranı ile inflamasyon ilişkisi
- Tez No: 360436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Kardiyovasküler hastalıkların gelişmesi ve prognozunda inflamasyonun önemli rolünün olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Hipertansiyon, klinik pratiğimizde en sık karşılan kronik sistemik hastalıklardan birisidir ve etyopatogenezinde inflamasyon önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda, toplam beyaz kan hücre sayımı ve altguruplarının (nötrofil, lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranı) sistemik inflamasyon göstergesi olarak kullanılabileceğini iddia eden çalışmalar bildirilmiştir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLR)'nin çeşitli kardiyovasküler hastalıklarda olumsuz sonuçlar ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte hipertansiyon ve prehipertansiyon hastalarında NLR'nin rolüne dair az sayıda çalışma vardır. Yakın zamanlarda elektrokardiyogramda T dalgasının tepesinden sonuna kadar geçen sürenin (Tp-e) repolarizasyon dispersiyonuna karşılık geldiği gösterilmiştir. Aynı zamanda Tp-e süresi ve Tp-e/QT oranının malign ventriküler aritmi ve kardiyovasküler mortalite ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Ancak bu metod hipertansiyon ve prehipertansiyon hastalarında repolarizasyon dispersiyonunu değerlendirmek amacı ile kullanılmamıştır. Çalışmamızda, hipertansiyon ve prehipertansiyon (PHT) hastalarında NLR'nın sistemik inflamasyonu yansıtıp yansıtmadığını, interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF alfa) ile ilişkisini, Tp-e süresi ve Tp-e/QT oranını değerlendirdik. Materyal ve metod: Eylül 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında kardiyoloji kliniğine başvuran hastalar arasından hipertansif, prehipertansif ve normotansifler çalışma için seçildi. Çalışma gurubu, çalışmaya dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan toplam 95 vakadan oluştu: kan basıncı normal olan sağlıklı gönüllüler (n=28, grup 1), prehipertansifler (n=35, grup II) ve yeni başlangıçlı hipertansiyon hastaları (n=32, grup 3). Çalışma grubundaki hiçbir bireyde akut enfeksiyon bulgusu veya kronik inflamatuar hastalık öyküsü yoktu. Tüm çalışma grubunun kan örnekleri alındı, 12 derivasyonlu elektrokardiyografik (EKG) inceleme ve ayrıntılı transtorasik ekokardiyografik (EKO) iv inceleme yapıldı. NLR, nötrofil sayısını lenfosit sayısına bölerek hesaplandı. Tp-e süresi ve Tp-e /QT oranı 12 derivasyonlu elektrokardiyogramdan ölçüldü, Tp-e süresi kalp hızına göre düzeltildi ve bu parametreler guruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunun yaş, cinsiyet dağılımı, kalp hızı ve lipit değerleri guruplar arasında benzerdi (p>0.05). NRL, ortalama platelet hacmi (MPV), C- reaktif protein (CRP), IL-6 ve TNF alfa değerleri gruplar arasında benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: In many evidence indicating important role of the inflammation in development and prognosis of cardiovascular diseases. Hypertension is the most common chronic systemic disease and inflammation in the etiopathogenesis has an important role. In recent years, many study that, the total white blood cell count and its subtypes, such as neutrophil, lymphocyte, and neutrophil/ lymphocyte ratio (NLR) can be used as an indicator of systemic inflammation. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) has been associated with poor outcomes in patients with several cardiovascular diseases. However, there is limited data about the role of NLR in patients with hypertension and prehypertension. Recently, several studies have suggested that the interval from the peak to the end of the electrocardiographic T wave (Tp-e) may correspond to the transmural dispersion of repolarization and that increased Tp-e interval and Tp-e/QT ratio are associated with malignant ventricular arrhythmias and cardiovascular mortality. However, this method has not been used to evaluate dispersion of repolarization in subjects with hypertension and prehypertension. Accordingly, the present study was designed to evaluate NLR, the relationship between IL-6 and TNF alpha, Tp-e interval and Tp-e/QT ratio subjects with hypertension and prehypertension. Study design: Between September 2012 and April 2013, the hypertensive, prehypertensive and normotensive healthy subjects who were admitted to our outpatient clinic were evaluated. According to inclusion and exclusion criteria the overall study population consisted of 95 subjects: 28 healthy volunteers with normal blood pressure (BP) (group I), 35 subjects with prehypertension (group II), and 32 patients with new onset hypertension (group III). No patient had a recent history of an acute infection or an inflammatory disease. The NLR was calculated by dividing neutrophil count to lymphocyte count. These Tp-e interval and Tp-e/QT ratio were measured from a 12- vi lead electrocardiogram, and the Tp-e interval corrected for heart rate. These parameters were compared among groups. Results: Age, gender distribution, hart rate and lipit levels were similar, between of the study groups (p>0.05). NRL, MPV, CRP, IL-6 and TNF alpha levels were similar, between of the groups (p>0.05).