Preeklampsi tanısı konulan gebelerde ve sağlıklı gebelerde maternal serum human apelin düzeyleri ile visseral adipozite indeksi(VAİ) ilişkisinin kıyaslanması
Comparison of the relationship between maternal serumhuman apelin levels and visceral adiposity index (VAİ) in pregnants with preeclampsia and healthy pregnants
  1. Tez No: 777952
  2. Yazar: SİMGE KATRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SEMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gebeliğin hipertansif hastalıklarından biri olan preeklampsi (PE), gebeliklerin %3-5'inde görülen, 20. gebelik haftasından sonra yüksek kan basıncı ve proteinüri ile karakterize, gebeliğe özgü multisistemik bir hastalıktır. PE'de endotelyal hücre hasarı veya disfonksiyonu ve buna bağlı olarak hipertansiyon (HT) meydana gelmektedir. Vücutta çeşitli dokularda ve ayrıca plasentada endotelyal hücrelerde de bulunan, endotelyal hücre hasarı ve/veya disfonksiyonu ile ilişkisi saptanmıç olan apelinin PE patofizyolojisi üzerinde rolü olabileceği düşünülmektedir. HT ile ilişkisi ortaya konmuş olan Visseral Adipozite İndeksi (VAİ) yüksek olduğunda adipokin üretimini artırmakta olup; bu yolla apelin üretimini artırıyor olabileceği ve PE oluşumuna katkıda bulunuyor olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenlerle çalışmamızda PE tanısı konulan gebelerde ve sağlıklı gebelerde maternal serum human apelin düzeyleri ile VAİ ilişkisinin kıyaslanması amaçlanmıştır.Çalışmaya 27/12/2021-01/10/2022 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'ne başvuran 30'u PE tanılı ve 30'u sağlıklı olmak üzere 60 gebe dahil edildi. İlk grup PE tanısı konulan gebelerden, ikinci grup (kontrol grubu) ise sağlıklı gebelerden oluşturuldu. Her iki grupta yer alan gebelerin gebelik haftaları son adet tarihlerine (SAT) göre hesaplandı. Kontrol grubundaki gebeler PE tanısı konulan gebelerle aynı muayene ve ölçüm yöntemleri ile değerlendirildi (anamnez, demografik özellikler, ultrasonografi (USG) ile fetal biyometrik ölçümler, kan basıncı ölçümü, bel çevresi ölçümü, maternal serum human apelin düzeylerinin ölçümü,tam idrar tetkiki,karaciğer fonksiyon testleri,böbrek fonksiyon testleri,tam kan sayımı). Bel çevresi ölçümleri rutin gebelik takibi sırasında bakılan trigliserit (TG) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL: High density lipoprotein) değerleri de hesaba katılarak visseral adipozite indeksi (VAİ) hesaplandı. Her iki grupta yer alan gebelerin doğum öncesi maternal serum human apelin düzeylerinin ölçümü için periferik venöz kan örneği alınıp,toplandı.Gebelere ait maternal serum materyalleri Human Apelin Elisa kit testi ile biyokimya laboratuvarında değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm gebelerin yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), doğum haftası sırasıyla 30,17±5,80 yıl, 33,12±6,03 kg/m², 38+2 (31+0-41+6) hafta idi. Her iki grup arasında bu parametreler için istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Her iki grup arasında PLR (platelet/lenfosit ratio-platelet/lenfosit oranı), NLR(nötrofil/lenfosit ratio-nötrofil/lenfosit oranı) ve SII (sistemik immün inflamasyon oranı) karşılaştırılmış ve bu değerlere göre istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Bel çevresi ölçümü(cm), gebelikte alınan kilo(kg), TA-sistolik 12(mmHg) ve TA-diastolik (mmHg) ve VAİ değerleri PE grubunda istatistiksel olarak anlamlı farkla yüksek bulundu (p0,05). PE hastalarında Maternal Serum Human apelin düzeyleri(ng/mL), VAİ değerleri, TIT protein değerleri, sistolik ve diastolik TA(mm/Hg), PLR(platelet/lenfosit ratio-platelet/lenfosit oranı),NLR(nötrofil/lenfosit ratio- nötrofil/lenfosit oranı) ve SII(sistemik immün inflamasyon oranı) değerleri arasında korelasyon saptanmadı (p>0,05).Gruplar arasında Maternal Serum Human Apelin değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, VAİ değerlerinin PE'li gebelerde istatistiksel olarak anlamlı farkla yüksek olduğu tespit edildi.Maternal Serum Human Apelin değerleri(ng/mL) ve VAİ değerleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı. VAİ değerlerinin PE gelişme riskini artırdığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia (PE), one of the hypertensive diseases of pregnancy, is a pregnancy-specific multisystem disease seen in 3-5% of pregnancies, characterized by high blood pressure and proteinüria levels after the 20th gestational week. Endothelial cell damage or dysfunction and consequent hypertension (HT) occur in PE. It is thought that apelin, which is found in endothelial cells in various tissues in the body and also in the placenta, and has been associated with endothelial cell damage or dysfunction, may have a role in the pathophysiology of PE. When the Visceral Adiposity Index (VAI), which has been shown to be associated with HT, is high, it increases adipokine production. In this way, it is thought that it may increase the production of apelin and contribute to the formation of PE. For these reasons, it was aimed to compare the relationship between maternal serum apelin levels and VAI in pregnant women diagnosed with PE and healthy pregnant women. The study included 60 pregnant women, 30 of whom were diagnosed with PE and 30 were healthy, who applied to Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology , Obstetric Outpatient Polyclinic between 27/12/2021-01/10/2022. The first group consisted of pregnant women diagnosed with PE, and the second group (control group) was composed of healthy pregnant women. The gestational weeks of the pregnant women in both groups were calculated according to their last menstrual period. The pregnant women in the control group were evaluated with the same examination and measurement methods as the pregnant women diagnosed with PE (anamnesis, demographic characteristics, fetal biometric measurements by ultrasonography (USG), blood pressure measurement, waist-hip measurement, measurement of maternal human apelin levels). Waist-hip measurements were used to determine the visceral adiposity index (VAI) value, taking into account the triglyceride (TG) and high-density lipoprotein (HDL) values measured during routine pregnancy follow- up. Prenatal maternal human apelin levels of the pregnant women in both groups were measured from the blood taken routinely. Maternal serum materials of the pregnant women were evaluated with the Human Apelin Elisa kit test in the biochemistry laboratory.Age (years), body mass index (BMI), week of birth of all pregnant women included in the study were 30.17±5.80 years, 33.12±6.03 kg/m², 38+2 (31+0- 41+6) weeks respectively. There was no statistically significant difference for these parameters between the two groups. PLR (platelet/lymphocyte ratio- platelet/lymphocyte ratio), NLR (neutrophil/lymphocyte ratio-neutrophil/lymphocyte ratio) and SII (systemic immune inflammation ratio) were compared between the two groups and no statistical difference was found according to these values. Waist measurement (cm), weight gained during pregnancy (cm), TA-systolic (mmHg) and TA-diastolic (mmHg) and VAI values were statistically significantly higher in the PE group (p0.05). No correlation was found between apelin, VAI, TIT protein, systolic and diastolic TA, NLR, PLR and SII values in PE patients (p>0.05).While there was no statistically significant difference between the groups according to apelin, it was found that VAI was statistically significantly higher in pregnant women with PE. There was no significant relationship between Human Apelin and VAI. It was thought that VAI increased the risk of developing PE.