Koagülaz pozitif ve koagülaz negatif stafilokokların glikopeptid antibiyotiklere duyarlılıklarının otomatize yöntem, disk difüzyon ve e-test yöntemleriyle araştırılması
The investigation of coagulase positive and coagulase negative staphylococcus sensitivity to the glycopeptide antibiotics by automated method, disc diffusion and e-test methods
  1. Tez No: 360435
  2. Yazar: SERPİL ŞERİBAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Stafilokoklar, klinik örneklerden sıklıkla izole edilen patojenler arasındadır. Hastane ve toplum kökenli infeksiyonların en önemli etkenlerindendir. Önceleri sadece Staphylococcus aureus (S. aureus) hastane infeksiyonu etkeni olarak kabul edilirken, günümüzde koagülaz negatif stafilokokların önemi de artmaya başlamıştır. Stafilokoklar ile oluşan hem toplum kökenli hem de hastanede gelişen infeksiyonlar, kısa sürede antibiyotik direnci geliştiği için önemlidir. Günümüzde önemli bir sorun olan metisiline direnç, hem koagülaz negatif hem de koagülaz pozitif stafilokoklarda giderek artmaktadır. Metisiline dirençli stafilokok infeksiyonlarında beta laktam antibiyotiklerin kullanılamaması önemli tedavi sorunlarına yol açmaktadır. Çoklu antibiyotik direnci günümüzde glikopeptidlerin kullanımını gündeme getirmiştir. Glikopeptidler tüm stafilokok türlerine etkilidir. Glikopeptidlerin gereksiz kullanımından kaçınmak ve hastaya en kısa zamanda en etkili tedaviyi verebilmek için glikopeptid duyarlılığının hızlı ve doğru olarak tanımlanması, laboratuvarda kullanılabilecek en uygun yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Ocak 2012- Ocak 2013 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na çeşitli kliniklerden gönderilen örneklerden standart bakteriyolojik yöntemlerle izole edilen 100 koagülaz pozitif stafilokok (KPS) ve 100 koagülaz negatif stafilokok (KNS) suşu incelendi. Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen klinik örneklerin %5'lik Koyun Kanlı Agar besiyerine ekimleri yapıldı. Koloni morfolojisi ve Gram boyama incelemesine göre stafilokok olarak düşünülen kolonilere katalaz ve tüp koagülaz testleri yapıldı. Koagülaz pozitif ve koagülaz negatif stafilokok suşlarının glikopeptid antibiyotiklere duyarlılıkları Vitec-2 (Biomerieux, Fransa), disk difüzyon ve E-test yöntemleriyle araştırılıp, yöntemlerin birbirleriyle uyumu karşılaştırıldı. Tüm suşlar vankomisine Vitec-2 ve E-test yöntemiyle %100 oranında duyarlı bulunurken; teikoplanine Vitec-2 yöntemiyle %96, E-test ve disk difüzyon yöntemiyle %100 oranında duyarlı olarak tespit edildi. Sonuç olarak, koagülaz pozitif ve koagülaz negatif stafilokok suşlarda vankomisin duyarlılığı için belirlenen sonuçların birbirine uyumu karşılaştırıldığında; E-test ve Vitec-2 yöntemleri %100 oranında uyumluyken, vankomisin için disk difüzyon zon çapı 2011 CLSI kriterlerinde bildirilmediğinden E-test ve Vitec-2 yöntemleri ile disk difüzyon yöntemi arasındaki uyum karşılaştırılamadı. Teikoplanin duyarlılığı için belirlenen sonuçların birbirine uyumu karşılaştırıldığında ise E-test ve Vitec-2 yöntemleri %98 uyumluyken, E-test ve disk difüzyon yöntemlerinin birbiriyle uyumu %100, Vitec-2 ve disk difüzyon yöntemleri ise %98 oranında uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Staphylococci, is one of the pathogens isolated from clinical specimens and is one of the most important factor of hospital and community-acquired infections. While, Staphylococcus aureus( S. aureus) was accepted as the only agent for hospital-acquired infections in the past; nowadays, importance of coagulase-negative staphylococci have begun to increase. Non-hospital and hospital acquired infections caused by Staphylococci is important for the development of quick antibiotic resistance. Today, an important problem, resistance to methicillin is increased in coagulase-negative and positive staphylococci. In methicillin-resistant stapyloccci infections, not using beta-lactam antibiotics cause significant treatment problems. Multiple antibiotic resistance has brought the use of glycopeptides today. Glycopeptides are effective against all staphylococcal species. To avoid unnecessary use of glycopeptides and to give the most effective treatment to patients as soon as possible, fast and accurate identification of glycopeptide susceptibility, which can be used in the laboratory the most appropriate method should be determined. In this study, 100 coagulase-positive staphylococci (CPS) and 100 coagulase-negative staphylococci (CNS) strains were used. Strains isolated from variety clinical samples by the standard bacteriological methods in microbiology laboratory of Research and Application Hospital in Kahramanmaraş Sütcü İmam University from January 2012 to January 2013. The clinical specimens sent to Medical Microbiology Laboratory were cultured to 5% sheep blood agar plates and catalase and tube coagulase tests were performed on colonies whose colony morphology and gram staining views considered by the staphylococcus. The glycopeptide antibiotic susceptibility of coagulase-positive and coagulase-negative staphylococci strains were tested by disk diffusion, E-test and Vitec-2 (Biomerieux, France) methods and the methods were compared with each other. All strains was found to be susceptible 100% by Vitec-2 and E-Test methods to vancomycin. All strains was found to be susceptible 96% by Vitec-2 method, 100% by E-Test and disk diffusion methods to teicoplanin. As a result, be susceptible 96% by Vitec-2 method, 100% by E-test method ın coagulase positive and coagulase negative staphylococci strains, the compatibility of the results for vancomycin susceptibility are compared. While E-test and Vitec-2 methods is 100% consistent, since vancomycin disk diffusion zone diameter is not reported in 2011 CLSI criteria, the consistency between E-test and Vitec-2 methods could not be compared with disc diffusion method. The compatibility of the results for teicoplanin susceptibility are compared. While E-test and Vitec-2 methods were found to be 98% consistent with each other, E-test and disk difusion methods were found to be 100% consistent with each other, Vitec-2 and disk difusion methods were found to be 98% consistent with each other.