Petrol ve türev ürünlerinin Türkiye ekonomisindeki önemi ve geleceği
  1. Tez No: 36044
  2. Yazar: AHMET MELİH ALDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Günümüzde özellikle sanayi başta olmak üzere, bir çok sektörde enerji önemli yer tutmaktadır. Onsekizinci yüzyılın ortalarında kömürün bulunması, sanayi devriminin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Daha sonra petrolün kullanımının yaygınlaşması, sanayi devrimini hızlandırmış ve tüm dünyada devamlı kendini yenileyen bir devir açılmıştır. Bu çalışmada yirminci yüzyılın başlarından itibaren önem kazanan ve kullanımı hızla yaygınlaşan“Petrol ve Türev Ürünlerinin Türkiye Ekonomisindeki Önemi ve Geleceği”incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde genel manada petrolün tarihi gelişimi, dünyada petrol rezervleri, üretimleri, tüketimleri v.b. konular ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye'de petrolün, Cumhuriyetten önce ve sonraki durumu ile birlikte, planlı dönem öncesi ve sonrası gelişmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de petrol rezervleri, üretimleri, rafineri faaliyetleri, dağıtım çalışmaları, sektörde yapılacak özelleştirme çalışmaları ve Türkiye'deki boru hatları konularına kısaca değinilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Especially energy occupies an important place in industries sectors. When charcoal found in the middle of eighteenth century, it affected the revolution of industries and after the use of petroleum widened, industries sector has gained speed. Therefore at the world on the industries sector can improve itself always continuously. At this work I searched from the beginning of the twentieth century until today, becoming important of the use of the petroleum and its derived products, at the importance and in the future of Turkish Economy. At the first part of this study I have taken charge of the historical improvement of petroleum, petroleum reserves in the world, petroleum products, consumption, etc., subjects. At the second part of this study, I have investigated effects of petroleum in Turkey, before and from the beginning and during the republic, and the improvements before and after the planned period of time. At the final third part I have mentioned the petroleum reserves of Turkey, petroleum products, refinery activities, distribution labors and about the pipe line subjects briefly. IX