Farklı fasulye çeşitlerinde değişik ekim zamanlarının bitki büyümesi, çiçek dökülmesi ve verime etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 36045
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
- 93 - VI. ÖZET Bu çalışma değişik ekim zamanlarının farklı fasulye çeşitlerinde bitki büyümesi, çiçek dökülmesi ve verim üzerine etkilerini araştırmak amacıyla Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün deneme tarlalarında 1989 ve 1990 yıllarında yürütülmüştür. Bu araştırma sonucunda bölgeye en fazla uyum gösteren çeşitler ile bunlara ait ekim zamanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada dört farklı çeşit (4F-2072/4, Es-855, 4F- 2629, Yerel populasyon) ile ana ürün ve ikinci ürün koşullarını kapsayan beş ekim zamanı (24 Nisan, 15 Mayıs, 20 Haziran, 5 Temmuz, 20 Temmuz) ele alınmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Bölünmüş parseller deneme deseni ve F testine göre yapılan varyans analiziyle ekim zamanları ve çeşitler arası farklılıklar araştırılmış, istatistiki önemliliklerde LSD değerine göre gruplandırma yapılmıştır, ölçüm değerleri % olan özelliklerde ise karekök transformasyonu yapıldıktan sonra analiz yapılmıştır. Araştırmada ikinci ürünlerde olgunlukta bitki boyu, yan dal sayısı, boğum sayısı, toprak üstü kuru madde ağırlığı ile bin tane ağırlığı, bitkide bakla ve baklada tane sayıları, hasat indeksi ve tane verimleri artmıştır. Ayrıca bu ekilişlerde daha fazla çiçek açarken, dökülen çiçek ve dökülen bakla sayılarında da artış görülmüştür, ilk çiçeğin açtığı boğum ve boğum yükseklikleri 20 Haziran ekiminde daha fazla bulunmuştur. îlk çiçekler ana sapta ortalama 20 cm yüksekliğindeki 7. boğumlarda açmıştır. Protein oranları ekim zamanı ve çeşitlere göre değişmemiş; ortalama %26 olarak saptanmıştır. Çalışmada ortalama çiçek dökülme oranı %47.69, bakla dökülme oranı ise %78.39 olarak belirlenmiştir. Açan çiçek sayısına bağlı olarak olgunlaşan bakla sayısı ve dane veriminde artış olmuştur. Ayrıca çiçeklenmeyi izleyen ikinci haftadan itibaren dökülmelerde artış görülmüş ve bu oranlar 15 Mayıs ekilisinde en yüksek değerde bulunmuştur. Çiçek ve bakla üretimi çeşitlere göre değişmiş, çiçeklenme başlangıcından sonraki 15.-21. günlerde en yüksek değerler elde edilmiştir. Sıcaklığın artması (33 °C) ve rutubetin düşmesi (%46-48) dökümleri arttırmıştır. Bu çalışmada 4F-2072/4 ve 4F-2629 çeşitlerinin yan dallarında açan çiçek, oluşan ve dökülen bakla sayıları daha fazla olurken daha a-z bakla olgunlaşmıştır. Genelde ana saptaki 4.-6. boğumlarda açan çiçek sayısı artmış, dökülen çiçek sayıları ise bitkinin alt ve orta boğumlarındaki yan dallarda daha fazla olmuştur. incelenen özellikler açısından genel olarak 20 Haziran ekimi üstün bulunmuş, çeşitlerde ise sap verimi, bitkide dökülen çiçek sayısı ve protein oranı dışında diğer özellikler çeşitlere göre değişmiştir.
Özet (Çeviri)
- 94 - SUMMARY This study was carried out to investigate the effect of different planting times on plant growth, flower drop, and yield between the years of 1989 and 1990 in experimental fields of Aegean Agricultural Research Institute. It was aimed at defining the locally grown suitable cultivars and their appropriate planting time, with the study reported herein. In this study four different cultivars (4F-2072/4, Es- 855, 4F-2629, and a local population), and five different planting dates covering both main and second crop season (April 24, May 15, June 20, July 5, July 20) were evaluated. A split plot desing was used ; F test was applied to find out the differences among planting times and cultivars and grouped by means of LSD values. The value of characteristics that measured as percentage was analysed after transformat ing the figures into square-root. It was detected that plant height, number of branches, number of nodes, haulm dry-matter weight, 100-seed weight, number of pods per plant, and number of seeds per pod at maturity, harvest index and seed weight were also increased in second crop. Besides, number of flower and pod dropped also increased while more flower opened in this planting time. The node where the first bloom appeared and node lenght were higher in June 20*“ planting than the others. The first bloom on the main stem opened at seventh node which was about 20 cm in height. Protein content was stable and average protein content was estimated as %26. Average flower drop, and pod drop was observad as %47.69, and %78. 39, respectively. Number of matured pods and seed weight were increased depending on the number of flowers opened. Starting from the second week after flowering, drop percentage increased and reached to a maximum value at May 15th, planting. The production of flower and pod varied depending on cultivars studied and maximum values were obtained 15 to 21 days after first blooming. Increasing in temperatures (33 °C) and decreasing in humudity (%46-48) accelerated the dropping. Among the cultivars studied, number of opened flowers and number of pods dropped were higher, and the number of pods matured were less with cvs. 4F-2072/4 and 4F-2629. In general, the number of flowers opened were increased at the fourth or sixth nodes on the main stem, the higher number of flower drop was obtained from brunch at lower and brunch at central nodes. June 20 ”plantig was superior to the other planting times for the characteristics studied and all characteristics with the exception of stalk yield, number of flowers dropped per plant, and protein content varied depending on the cul t ivar.