Simav ve Emet köylerinin içme ve kullanım sularında kollektör yöntemi ile radyum tayini
  1. Tez No: 36043
  2. Yazar: JÜLİDE TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Nuclear Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İçme suyu ve kullanım sularının büyük ve önemli bir bölümü yer altından sağlanır. Bu sular yeraltı ortamlarını yıkayarak yüzeye doğru sızdıkları için çeşitli konsantrasyon larda çözelmis uranyum ve radyum içerirler. Sularda bulunan radyum insanın içsel kontaminasyonunda önemli bir yer tutar. Radyumun kemiklere yerleşen element olması, gıda zinciri ve su yoluyla insan vücuduna alınması biyolojik hasara yol açarak ciddi bir sağlık riski oluştura bilir, îcme kullanım sularında radyoaktivite ölçümlerinin yapılması özellikle radyum konsantrasyonunun belirlen mesi ve insan sağlığı acısından önemlidir. Sularda rad yum konsantrasyonunun belirlenmesi ayrıca yer kabuğundaki radyum ve uranyum içeriğinin tahmini acısındanda önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında Kütahya'nın Simav ve Emet ilçelerinden al inan feöy içme ve kullanım sularında, kollektör yöntemiyle radyum tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Great and important amount of drinking water &re provided from below the land surface. These water can include high con centration of dissolved uranium and radium ions due to the diffusion in to the ground. Radium concentration in the water, has a great importance for the internal contamination of human body. Radium intake through food chain and drinking water may cause some serious health risks in human body. So it's important to determine radium concentrations in water samples especially as far as the public health is concerned. It is also important for estimation the radium and uranium concentrations in the earth crust. In this thesis, radium concentrations in water obtained from the villages of Simav and Emet were determined by collec tor method.