Matbaa işletmelerinde maliyet muhasebesi ve bir uygulama
Cost accounting in printing press enterprises and an application
- Tez No: 360441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, İşletme, Typography, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Matbaa dünya tarihinin son bin yıllık döneminde bilginin ve fikirlerin yayılmasını sağlamış bir icattır. Zaman içerisinde teknolojik dönüşüme uğramış ve bugünkü halini almıştır. Yeni teknolojilerin sektöre uygulanmasıyla gelişmeye devam etmektedir. Matbaanın ülkemiz topraklarına girişi, Avrupa'daki yayılışıyla paralellik gösterse de yaygınlaşması için birkaç asır geçmesi gerekmiştir. Bu gecikmeden kaynaklanan sebeplerle, akademik alanda teknik ve ekonomik çalışmalar oldukça kısır kalmıştır. Bu çalışmada matbaacılığın teknik gelişiminden hareketle faaliyet süreçleri; gözlem soruşturma ve akademik literatürde mevcut olan sektöre ilişkin çalışmaların maliyetler açısından incelenmesi neticesinde açıklanmıştır. Maliyet muhasebesinin temel ve güncel yaklaşımlarına değinilmiştir. Matbaacılık sektörünün fiili çalışma yöntemleri ve maliyet muhasebesi teorisinin birleştirilmesiyle; sektörde uygulanması mümkün olabilecek bir maliyet muhasebesi sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, araştırmadan elde edilen bilgi ve çıkarımlar eşliğinde, Türk Vergi Mevzuatının çizmiş olduğu sınırlar çerçevesinde, matbaa işletmelerinde maliyet merkezlerinin belirlenmesi, farklı merkezlerde oluşan maliyetlerin hesaplanması ve bir sipariş partisinin maliyetleme süreci örnek yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Printing press is an innovation which resulted in spread out of information and opinions during the last thousand – year period of world history. During the years, it was affected by technical revolution and got its current state. It has been improving together with the application of new technologies in to the sector. Although the introduction of press to our country showed parallelity with its spread out in Europe, it took several centuries to become common. Due to this delay, technical and economical studies in academical area were limited. In this study, starting from the technical improvement of pressing, processes of activities were explained in scope of examination of observation disscussions and of explanation of studies which are present in academical literatüre of pressing sector. Fundamental and current approaches of cost accounting were explained. By combining of cost accounting theory and principles of press sector, it has been aimed to construct a cost accounting system which is possible to be applied in to the sector. At the end part of the study, in the light of the data obtained during the study and within the framework of Turkish Tax Legislation; determination of cost centers, calculation of costs in different centers and cost cycle of a party were tried to be explained by using examples.