Otomobil LED aydınlatma ürünlerinin zorlanmış taşınım ile soğutulması
Cooling of LEDs in automobile lighting units with forced convection
  1. Tez No: 360475
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada LED'li bir otomobil dış aydınlatma ürününün zorlanmış taşınım ile soğutulması sayısal yöntemler yardımı ile araştırılmıştır. Aydınlatma ürünü doğal taşınım durumunda da incelenerek iki durum arasında karşılaştırılma yapılmıştır. Çalışmada HAD yönteminden yararlanılmıştır ve yapılan hesaplamalarda Navier-Stokes denklemlerini çözen ANSYS CFX yazılımı kullanılmıştır. Hesaplamalarda akışın sıkıştırılamaz ve kararlı rejimde olduğu varsayımı yapılmıştır. Zorlanmış taşınım radyal bir fan yardımı ile elde edilmiş olup farklı fan hızlarının soğuma üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Farklı güçlerde çalışan LED?ler için de hesaplamalar yapılarak sıcaklık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan hesaplamalar ayrıca literatürdeki zorlanmış taşınım ile LED soğutmasının araştırıldığı diğer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study cooling of an automobile exterior lighting unit with LEDs under forced convection is investigated with the help of numerical methods. The lighting unit is also investigated with natural convection and comparisons are done between two conditions. In the study CFD method is used and the calculations are done with ANSYS CFX software which solves Navier-Stokes equations. In the calculations it is assumed that the flow is incompressible and steady. Forced convection is obtained with the help of a radial fan and effect of different fan velocities on cooling performance is also investigated. Some calculations are done to investigate the effect of LEDs running on different power on temperature. The calculations are also compared with the studies in the literature about LED cooling with forced convection.