Rest mvc uygulayarak şehir nesnelerinin webgl ile görselleştirilmesi
A restish implementation for visualising city objects using webgl
- Tez No: 360490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT IŞIKDAĞ, YRD. DOÇ. EDİZ ŞAYKOL, YRD. DOÇ. TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Html 5 ile gelen Canvas kontrolü üzerine geliştirilen WebGL teknolojisi ile tarayıcı içinde üç boyutlu çizim yaparak şehir nesneleri üzerinde gezinme üzerinde durulmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bilgisayara herhangi bir program yüklemeden tarayıcı içinde harita çizme imkanı sağlanmaktadır. Sunucu ile hızlı haberleşebilmek için REST servisleri ve JSON veri yapısı kullanılmaktadır. Veritabanı olarak da Oracle Spatial ürünü denenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work navigating on city objects that are drawn as three dimensions in Canvas control that has come with Html 5 is emphasized. Thanks to this technology there is no need to install any program to draw a map in a browser. To communicate with server in a fast way, REST services are implemented and JSON data type is used. Oracle Spatial is experimented as database.