Lojistikte fiyatlandırmayı iyileştirme amaçlı olarak veri madenciliği teknikleri ile bir öneri
A suggestion for the purpose of enhancing logistics pricing by using data mining techniques
  1. Tez No: 360489
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lojistik, tedarik zincirinin bir kolu olarak günden güne daha fazla önem kazanmaktadır. Lojistik ekonomisinin satın alma, üretim, stok kontrolü, dağıtım gibi birçok alt disiplinden etkilendiği düşünüldüğünde sektör içinde kontrolün çok da kolay olmadığı görülebilir. Bu durum lojistik işletmelerinin genel fiyatlandırma yapmasının da oldukça güç olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, nakliye hizmeti için fiyatlandırmaya yardımcı olmak üzere ipuçları yakalamak amacıyla veri madenciliği kullanılarak bir öneri sunulmuştur. Önce lojistik ve veri madenciliği konuları anlatılmıştır. Daha sonra sentetik veriler kullanılarak ilgili analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics as a scope of supply chain is becoming more important day by day. When it is thought that logistics economy is influenced by many sub disciplines like buying, production, inventory control, distribution, it can be seen that it is not so easy to control in logistics sector. This shows that it is so hard to do general pricing for logistics enterprises. In this work, a suggestion is presented in order to help transportation pricing for the purpose of finding clues by using data mining techniques. Firstly, logistics and data mining concepts are explained. Then, the analysis is made by using artificial data.