Konjenital diyafram hernisi ve diyafram evantrasyonu nedeniyle opere edilen hastalarda mesane bağırsak disfonksiyonunun ve pelvik taban kas fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of bladder bowel dysfunction and pelvic floor musclefunction in patients operated due to congenital diaphragm hernia and diaphragm eventration
- Tez No: 881945
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mesane bağırsak disfonksiyonu (MBD); alt üriner sistem fonksiyon bozukluğu ve bağırsak fonksiyon bozukluğu semptomlarını içeren bir terimdir. Anatomik ve fonksiyonel olarak diyafram kasıyla bağlantı halinde olan pelvik tabanın kas fonksiyonu, mesane ve bağırsak fonksiyonlarının istenilen optimum düzeyde çalışması için önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda konjenital diyafram hernisi (KDH) ve diyafram evantrasyonu (DE) nedeniyle opere edilen, diyafram kas bütünlüğü ve gerginliğinin edinsel olarak sağlandığı hastalarda, onarılan diyafram kasının pelvik taban kas fonksiyonlarına olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uyan 5-17 yaş aralığındaki gönüllü katılımcılar diyafram cerrahisi geçiren (n=29) ve sağlıklı grup (n=29) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Katılımcıların mesane bağırsak disfonksiyonu semptomlarına yönelik; İşeme Bozuklukları Semptom Skorlaması (İBSS) ile Çocukluk Çağı Mesane ve Bağırsak Disfonksiyonu Anketi (CBBDQ) dolduruldu. Pelvik taban kas aktivasyonu fizyoterapist eşliğinde NeuroTrac Myoplus4Pro ile değerlendirildi. Esneklik değerlendirmesi için Beighton skorlaması yapılarak ölçümler kaydedildi. Diyafram cerrahisi geçiren grubun İBSS anketi ortalama puanı 3 iken sağlıklı grubun ortalama puanı 2'dir (p=0,137). CBBDQ anketi sonuçlarına bakıldığında ise diyafram cerrahisi geçiren grubun ortalama puanı 10 iken sağlıklı grubun ortalama puanı 4'tür (p=0,187). Eklem hiperbolitesinin değerlendirildiği Beighton skoru sonuçlarına göre opere edilen grubun Beighton skoru ortalaması 2, sağlıklı grubun ise 4 olarak bulunmuştur. Pelvik taban kas aktivasyonu elektromiyografi (EMG) ölçümlerine göre diyafram cerrahisi geçiren çocukların pelvik taban kas aktivitesi parametrelerinin sağlıklı çocuklara göre belirgin farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Grupların, pelvik taban kas aktivitesi parametrelerinden work mode ve rest maksimum istemli kontraksiyon (MVC) ortalama değerleri arasında sağlıklı katılımcıların lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p=0,032, p≤0,001); work MVC ve work minimum ortalama değerleri opere edilen grup lehine istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,023 , p=0,027). Bu çalışma anatomik ve fonksiyonel olarak pelvik taban kaslarıyla bağlantılı olan diyafram kasının cerrahisinin pelvik taban kas fonksiyonları üzerinde etkileri olduğunu gösterir ve cerrahi sonrası uzun dönem rehabilitasyonun bu kas gruplarını hedeflemesi gerektiğini düşündürür.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Bladder Bowel Dysfunction and Pelvic Floor Muscle Function in Patients Operated Due to Congenital Diaphragm Hernia and Diaphragm Eventration Bladder bowel dysfunction is a term that includes symptoms of lower urinary system dysfunction and bowel dysfunction. The muscle function of the pelvic floor, which is anatomically and functionally connected to the diaphragm muscle, has an important place for the bladder and bowel functions to function at the desired optimum level. In our study, we aimed to investigate the impact of repaired diaphragm muscle on pelvic floor muscle function in patients who underwent surgery due to congenital diaphragmatic hernia and diaphragm eventration, where diaphragm muscle integrity and tension were achieved through surgical intervention. The volunteer participants who met the inclusion criteria were divided into two groups as diaphragm surgery group (n=29) and healthy group (n=29). Participants completed the Voiding Dysfunction Symptom Score (VDSS) and the Childhood Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (CBBDQ) to assess symptoms of bladder and bowel dysfunction. Pelvic floor muscle activation was assessed using the NeuroTrac Myoplus4Pro in the presence of a physiotherapist. Beighton scoring was used to assess flexibility and measurements were recorded. Upon examination of the Voiding Dysfunction Symptom Score (VDSS), the mean score for the group who underwent diaphragm surgery was 3, whereas it was 2 for the healthy group (p=0.137). Regarding the Childhood Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (CBBDQ), the mean score for the diaphragm surgery group was 10, compared to 4 for the healthy group (p=0.187). According to the results of the Beighton score, in which joint hyperbolity was evaluated, the Beighton score average of the operated group was 2 and the healthy group was 4. According to the results of the study, the pelvic floor muscle activity parameters of children who underwent diaphragm surgery showed significant differences compared to healthy children. While there was a statistically significant difference between the mean values of work mode and rest maximum voluntary contraction (MVC) among the pelvic floor muscle activity parameters in favour of the healthy participants (p=0.032, p≤0.001), the mean values of work MVC and work minimum were statistically significant in favour of the operated group (p=0.023, p=0.027). This study shows that surgery on the diaphragm muscle, which is anatomically and functionally related to the pelvic floor muscles, has an effect on pelvic floor muscle function and suggests that long-term rehabilitation after surgery should target these muscle groups.