Izgara sistemlerin ateş böceği algoritması optimizasyon yöntemi ile optimum boyutlandırılması
Optimum design of grillage systems with the firefly algorithm optimization method
  1. Tez No: 360493
  2. Yazar: FATMA ESRA UZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, ızgara sistemlerin literatürde yer alan ateş böceği algoritması yöntemi yardımıyla optimum profil boyutlarına ve minimum ağırlığa sahip olacak şekilde tasarımı yapılmıştır. Algoritma adını, hareket mantığının model olarak kabul edildiği ateş böceklerinden alır. Ateş böceklerinin tek cins olmaları ve her bir bireyin kendi aralarındaki çekim gücü etkisi algoritmanın temelini oluşturmaktadır. Tasarım algoritması LRFD-AISC (Yük ve Direnç Faktörü Tasarımı-Amerikan Çelik Konstrüksiyon Enstitüsü) uygulaması sonucu oluşan yer değiştirme ve dayanım sınırlamalarını göz önüne almaktadır. Ateş böceği algoritması yöntemi bu tasarım sınırlayıcılarının sağlanması koşulu ile ızgara sistemin enine ve boyuna kirişleri için LRFD-AISC' de verilen 272 farklı W-profili arasından uygun profili seçer. Oluşturulan her bir tasarımın ağırlığı kendisini meydana getiren bütün profillerin birim ağırlıklarının dikkate alınması suretiyle hesaplanır. Bütün iterasyonlar sonunda minimuma indirgenmiş olan sistem ağırlığı algoritma tarafından kaydedilir ve nihai sonuç olarak kabul edilir. Tasarım örnekleri sunulan algoritmanın etkinliğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, grillage systems are designed by means of a well-known meta-heuristic optimization method in the literature, called firefly algorithm, such that they have optimum profile sizes and minimum weight. Naming of the algorithm is derived from the fireflies, whose sense of movement is taken as a model in the development of the algorithm. Fireflies' being unisex and their attracting each other constitute the basis of the algorithm. The design algorithm considers the displacement and strength constraints that in generated as a result of the implementation of LRFD-AISC (Load and Resistance Factor Design-American Institute of Steel Construction). Of the 272 different W-profiles provided in LRFD-AISC, the method of firefly algorithm selects the appropriate profile for transverse and longitudinal beams of the grillage system, such that the design limitations described in LRFD-AISC are satisfied and the weight of the system is reduced to minimum. The weight of each candidate design generated during the iteration process is calculated by considering the unit weight of each section, which constitutes the system. Design examples is aimed to demonstrate the efficiency of the algorithm presented.