Izgara sistem davranışının farklı mesnet durumları altında irdelenmesi
Behavior of grid system with various support conditions
  1. Tez No: 5497
  2. Yazar: HAKAN ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IZGARA SİSTEM DAVRANIŞININ FARKLI MESNET DURUMLARI ALTINDA İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hakan Örnek GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ü Izgara kirişli sistemlerde, iki yönlü yük dağılımının incelenmesi, plaklı ve plaksız olmak üzere, farklı mesnet şartlarının, sistem davranışı üzerindeki etkilerinin araştırılması amacı ile orta büyüklükte, kare biçiminde, geometrik bir yapıya sahip 4 açıklıktı bir prototip seçilmiş tir. Seçilen prototip, pleksiglas malzemesi kullanılarak modellenmiştir. Model deneyleri iki kiriş, plaksız sistem, plaklı sistem olmak üzere Uç gurupda toplanmıştır. Her gurupda 6 farklı mesnet şekli ve bu mesnet şekillerine ait yükleme noktaları mevcuttur. Bu noktalardan, sisteme yükle meler yapılarak, çökme değerleri okunmuştur. Bulunan çökme değerlerinden faydalanarak, sistem rijitligi hesap edilmiş, daha sonra iki kiriş, plaksız sistem, plaklı sistem dayanım oranları 6 ayrı mesnet şekli için mukayese edilmiştir. De neysel çalışmaya esas olan sistem, kuramsal olarak sonlu elemanlar metoduile çözülmüş ve deneysel çalışmadaki muka yeseler burada da aynı şekilde yapılmıştır. Değişik mesnet şartları altında, ızgara sistem davranışının analizi yapılmış ve iki yönlü yük dağılımı incelenerek, uygulama açısın dan faydalı olabilecek birtakım sonuçlar elde edilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF GRID SYSTEM WITH VARIOUS SUPPORT CONDITIONS C M.Sc. Thesis ) Hakan ÖRNEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT A simple, square grid system having dimensions common ly used in practice was chosen as a prototype for the inves tigation of the effects of supporting conditions on the be haviour of grid system. A 1/İO scale model of the 4 by 4 span (16 bay) prototype was constructed using plexiglas and tested under three diffferent conditions; single beam, grid system without slab and grid system with slab. The model supported in six different modes was loaded by concentrated loads applied at a numbers of nodes and deflections were measured at a sufficient number of nodes making use of sym metry. On the basis of measured deflections, the rigidity of the system with and without slab was determined and compared with that of case when the loads was shared by two beams a- lone. This comparison enable the discussion of system behav iour versus beam behaviour. The experimental model was also studied analytically by Finite Element method and the re sults obtained were discussed by the same considerations em ployed in the evaluation of the experimental results. Theo retical and experimental observations were also compared. Some interesting conclusions which may have practical value were derived and a few recomendations for practice and fur ther research were stated. 1 I I