Balçova yöresinde yetiştirilen sarı ( Esti ) karanfillerin değişik konumlarındaki yaprakların kapsadığı besin maddeleri miktarlarının incelenmesi
- Tez No: 36051
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAKERLERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET îzmir ili Balçova bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılan sarı (Esti) karanfil çeşidinin farklı organlarındaki bitki besin elementlerini saptamak amacı ile 10 adet üretici serasından toprak ve bitki örnekleri alınarak gerekli analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları ilgili sınır değerleri ile karşılaştırılmak sure¬ tiyle toprakların verimlilik durumları ve karanfil bitkisinin beslenme durumu ortaya konmuş, istatistik! analizlerden yararlanılarak mevcut toprak, bitki ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna göre aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1.Sera topraklarının % 60'nın kumlu- tınlı bünyeye sahip genelde nötr reaksiyonda, kireççe fakir oldukları, suda çözünür toplam tuz kapsamlarının % 0,065 - 0,380 arasında değiştiği belirlenmiştir. 2.incelenen toprak örneklerinde toplam azot % 0,245-0,443, N03-N 55,4-355 ppm, faydalı fosfor (Bingham-P) 4-75 ppm, faydalı potasyum (İN NH4OA?-K) 90-380 ppm, faydalı kalsiyum 3100-4300 ppm, faydalı sodyum 242- 1074 ppm, faydalı demir (DTPA-Fe) 4,58-20,22 ppm, faydalı çinko (DTPA-Zn) 8,8-37,2 ppm, faydalı mangan 7,56-96 ppm, faydalı bakır (DTPA-Cu) 1,36-12,64 ppm, faydalı bor 1,1-3 ppm arasında değiştikleri belirlenmiştir.' 3.Karanfil bitkisinin farklı organlarının (uç yaprak, orta yaprak, dip yaprak, gövde, kaliks, çiçek) içerdikleri makro (N, P, K. Ca. Mg ve Na) ve mikro (Fe, Zn, Mn, Cu ve B) element kapsamları ile ilgili analiz sonuçları incelendiğinde potasyumun düşük diğer besin elementlerinin geniş sınırlar içerisinde değişim gösterdikleri gözlenmektedir.4. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde uygulanan istatistiki yöntemler sonucunda? topraktaki faydalı azotu No3~N'nun, faydalı çinkoyu DTPA ve EDTA ile ekstrakte edilen çinkonun, faydalı bakırı DTPA ve EDDHA ile ekstrakte edilen bakırın temsil ettiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the aim of measuring, the nutritional elements of different organs of yellow carnation variety, being grown in a dense form in Balçovâ'area of tzmir, njecessary analysis was carried out by taking soil and plant samples from 10 growers greenhouses. On comparing the results of the analysis and corresponding limiting values, the productivity behaviour of soil and nutrition attitude of carnated plants was presented. The work was conducted to alight the existing soil-plant relationship by taking benefits of statistical analysis. According to this following results were obtained. 1. It is found that 60 % soil of the greenhouses was sandy-loam in texture, generally having neutral reaction, poor in line and contains watersoluble salts ranging from 0,065 to 0,380 percent. 2. In the soil samples under study it was found that the nutrient contents varied as total N 0,245 to 0,443 %, NO3-N 55-4 to 355 ppm, available phosphorus (Bingham-P) 4-75 ppm, available K (İN NH4OAC-K) 90-380 ppm, available Ca 3100-4300 ppmr available Na 242-1074 ppm, available Fe (DTPA-Fe) 4,14 to 20,22 ppm, available Zn (DTPA-Zn) 8,8-37,2 ppm available Mn 7,56-96 ppm, available Cu (DTPA-Cu) 1,36-12,64 ppm and available B 1,1 to 3 ppm. 3. On obsening the results of analysis of macro (N, P. K, Ca, Mg and Na) and micro (Fe, Zn, Mn, Cu and B) nutrient elements in different plant organs (upper leaf, middle leaf, Bower leaf, stem, calix, flower) of carnation plant, low concentrations of K and wide limits of other nutrient elements were determined.4. As a consequence of the analysis, on evaluation of the results of applied statistical techniques it was realized that NO3-N, Zinc extractable with DTPA and EDTA copper extractable with DTPA and EDDHA are representative of available N, available Zn and available copper of the soil respectively. 53