Akdeniz iklim şartlarında güneş odaklı enerji etkin yapı tasarımının su ısıtmalı sistem bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the energy efficient building design within terms of focused on the solar water heating systems in the Mediterranean climate conditions
- Tez No: 360526
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya kaynaklarının yarısının yapılarda kullanımını, toplumları bilinçlendirerek ülkemiz adına bu oranı düşürmek amacı taşıyan bu tezde, güneş enerjisinin kullanımının sanılanın aksine henüz proje aşamasındayken, aktif yararlanmadan önce pasif yararlanmanın dikkate alınması gerektiği ve yapılarda güneş enerjisinden sağlanabilecek en üst fayda şekilleri vurgulanmıştır. Bu bağlamda; güneş enerjisi sistemlerinin analizi yapılmış, iklim ve yapı tipine göre değişkenler ele alınmış, varolan sistemleri iyileştirme önerileri, literatür taraması ve örnek incelemesiyle sunulmuştur. Bu amaçlar çerçevesinde, tezde mimari projelerin konumlandırılmasından başlayarak güneş enerjisinden su ısıtmalı sistemi eleştirileri yapılmış, yapının güneşten faydalanma biçimlerinin önemine değinilmiştir. Güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin yaygınlaşması ile enerji tasarrufu yanında, temiz bir çevre oluşturulabilmesi ve mimaride kent kimliğini bozan görüntülerin ortadan kaldırılması için çözümler önerilmiştir. Geleceğin yapılarının en alt seviyede enerji tüketmesinin yanında kendi enerjisini üretmesinde, ekolojik yapılar doğrultusunda bir yol çizmesi için gerekli parametreler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of half of the world's resources, structures, the purpose of this rate on behalf of our country, which made other communities to reduce the use of solar energy in this thesis, contrary to popular belief, as opposed to the use of active or passive before the project stage yet, should be taken into account, and such forms of solar energy in buildings is highlighted at the top benefit. In this context; solar energy systems analysis, climate, and structure variables, depending on the existing systems improvement proposals, literature survey and sample examination. Within the framework of these objectives, starting with solar energy for water heating in architectural projects, thesis konumlandırılmasından system has been mentioned the importance of the structure of the Sun made use of forms of criticism. With the popularization of energy-saving solar water heating systems, a clean environment, the visibility and the Elimination of urban identity in architecture is proposed solutions for distorting the images. Next to the bottom-most level of the future energy üretmesinde its own energy, ecological structures in accordance with tüketmesinin a way to describe the parameters necessary for drawing.