Certain chemical, physical and microbiological properties of the freeze-dried (lyophilized) apple of cain/cane apple
Dondurup kurutulmuş kocayemiş (arbutus unedo) meyvesinin belirli kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik özellikleri
- Tez No: 360528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN YURDUGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kocayemiş (Arbutus unedo), Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde ve dünyada daha çok ılıman iklimlerde yetişen yenilebilir bir meyvedir. Bu meyvenin bazı tıbbi özellikleri vardır. Bunlar antidiyabetik, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, idrar yolu temizleyici ve iltihap sökücü gibi özelliklerdir. Bu çalışmada taze ve dondurulup kurutulmuş Arbutus unedo meyvesinin belirli fiziksel, kimyasal ve antimikrobiyal özellikleri araştırılmıştır. Arbutus unedo'nun dondurup kurutulmuş biçiminin E.coli, S.aureus, S.epidermidis ve Salmonella spp. bakterileri üzerinde duyarlı olduğu bulunmuştur. Ek olarak kurutulmuş ve taze meyve arasında pH, renk, toplam çözünmüş katı madde miktarı, vitamin C içeriği, ağırlığı, kül miktarı, tat testi ve SEM analizleri gibi bazı deneylerde çok önemli farklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The apple of cain (Arbutus unedo L.) is an edible fruit which mostly grows in temperate zones of the world and Turkey, common to Black Sea region. The fruit were reported to have medicinal use concerning antidiabetic, diuretic, hypotensive, urinary antiseptic and anti-inflammatory activity. In this study, the fresh and freeze-dried Arbutus unedo fruits were investigated by means of certain antimicrobial, chemical and physical properties. It was found that the freeze-dried form of Arbutus unedo L. was sensitive to E.coli, S.aureus, S.epidermidis and Salmonella spp., in addition there was no significant difference between freeze-dried and fresh fruits in color, pH, total soluble solids, vitamin C content, ash content, taste panel and SEM analysis