Mamedov type m-singular integral operators and their convergence properties
Mamedov tipli m-singüler i̇ntegral operatörler ve onların yakınsaklık özellikleri
  1. Tez No: 360529
  2. Yazar: AYŞENUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL UĞUR TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Mamedov tipli m-singuler integral operatörlerin yaklaşım özellikleri üzerine yapılan bir calışmadır. Analizin temel problemlerinden biri f gibi bazı kötü özelliklere sahip bir fonksiyona, daha iyi özellikleri olan başka bir fonksiyonla yaklaşmaktır.Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım giriş bölümüne ayrılmıştır. İkinci bölüm çalışmaya kaynak oluşturacak kavramlar, tanımlar ve ayrıca ileriki calışmalar ve hesaplamalar için gerekli olan bazı teoremler içermektedir. Üçüncü bölümde pozitif çekirdekli operatörlerle ilgili bazı bilgiler, süreklilik modulü ile ilgili tanımlar ve bu tanımlara ait bazı özellikler ve yaklaşım problemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde m-singüler integral kavramı tanıtılarak m- yinci düzgünlük modülü tanım ve bu tanıma dair bazı teoremler ispatlanmıştır. Bu bolumun sonunda ise (p,m)-Lebesgue ve (\mu, p,m)-Lebesgue noktaları tanmları yapılmış ve bu noktalardaki m-singuler integralin yaklaşım teoremleri ispatlanmıştır. Son bölümde m-singular integral yapısın Mellin tipli nonlinear m-singular integral operatörde incelenmistir. Çarpmsal grup uzerinde Lebesgue noktası tanımı verilip noktasal yaknsaklığı incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey on some approximation properties of Mamedov type m- singular integral operators in the approximation theory. One of the fundamental problems of analysis is to approximate a given function f in some sense or other by functions having certain properties, and generally, by functions which have `better' properties than f. It is to be expected that the better behaved functions are to be constructed from the given f by some smoothing operation on f itself. This thesis consists of five chapters. The fi rst chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts, de finitions and also some important theorems, which we need further studies and calculations. In the third chapter, we give some informations about the modulus of continuity and we give Approximation problem.In the fourth chapter, we study m-singular integral operators and m-th modulus of smoothness and rate of convergence of m-singular integral operator on (p,m)-Lebesgue point and (\mu,p,m)-Lebesgue point. Finally in the last chapter we study Mellin type nonlinear m-singular integral operators and its pointwise convergence.