Metaveri standartlarının irdelenmesi ve Harita Genel Komutanlığı için bir metaveri profili oluşturulması
Investigation of metadata standards and develop a metadata profile for General Command of Mapping
  1. Tez No: 360555
  2. Yazar: AYTAÇ ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
When the data is achieved, it must be obligatory that the metadata which contain descriptive and explanatory information about data should be stored with data. Owing to metadata users can easily access the data and use it effectively which they need. Nowadays because of the increasing data amount, the data and related metadata should be collected according to a standard. In this context, the ISO 19115-Metadata standard comes into prominence which developed by ISO TC 211 by using UML diagrams. Nowadays most of the national and international foundations develop their own metadata profiles according to this international standard. In this thesis, a metadata profile is created for the General Command of Mapping, which is based on ISO 19115, by investigating FGDC, DUBLIN CORE, INSPIRE international standards and HBB and TUCBS national metadata profiles. The profile was composed of 7 main category and 89 different metadata elements. This profile will shed light on other foundations which wants to develop their own metadata profiles according to ISO 19115.
Özet (Çeviri)
Coğrafi veriler arşivlenirken mutlaka bu veriler ile ilgili tanımlayıcı ve açıklayıcı bilgiler içeren metaverileri ile birlikte saklanmalıdır. Metaveriler sayesinde kullanıcılar aradıkları veriye kolayca ulaşabilmekte ve erişebildikleri verileri etkin bir şekilde kullanabilmektedirler. Günümüzde artan veri miktarı, hem verilerin hem de bunlara ait metaverilerin belirli bir standarda uygun olarak toplanmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda ISO tarafından UML bazlı geliştirilen ISO 19115 metaveri standardı öne çıkmaktadır. Ulusal ve uluslararası birçok kurum ve kuruluş bu standardı temel alarak kendilerine ait metaveri profilleri oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada ISO 19115, FGDC, DUBLIN CORE uluslararası metaveri standartları, INSPIRE uluslararası metaveri profili ve HBB, TUCBS ulusal metaveri profilleri irdelenerek HGK için ISO 19115 standardını baz alan; 7 ana kategoriden oluşan, toplamda 89 farklı metaveri elemanı içeren bir profil oluşturulmuştur. Bu profil, ISO standardını temel alarak kendi kurum ve kuruluşu için metaveri profili oluşturacak olanlar için örnek olacaktır.