Ustilago maydis (DC.) Corda'dan kitin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization chitin from ustilago maydis (DC.) Corda
- Tez No: 360556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TEKŞEN, DOÇ. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Arthropoda (Eklem bacaklılar) şubesinde vücudun dış yüzeyini örten, mantarların hücre duvarında yer alan, mercan, nematod ve diatom gibi canlıların vücut yapısına katılan kitin doğada selülozdan sonra en çok bulunan biyopolimerdir. Farklı kaynaklardan izole edilen kitin ve türevleri tıp, tarım, kozmetik, su arıtımı gibi oldukça fazla alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada mısır bitkisinde mısır rastığı hastalığına neden olan Ustilago maydis (DC.) Corda mantarından kitin izole edilmiştir. İzolasyon işleminde asitleri uzaklaştırmak için 4 M HCl ve proteinleri uzaklaştırmak amacıyla 2 M NaOH çözeltileri kullanılmıştır. U. maydis'in kuru ağırlık üzerinden %11 kitin içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. İzole edilen kitin, FTIR, XRD, TGA ve SEM teknikleri ile karakterize edilmiştir. FTIR analizinde 1656 cm-1, 1621 cm-1 ve 1557 cm-1'de gözlenen üç pik izole edilen kitinin alfa kitin karakterinde olduğunu göstermiştir. TGA analizinde 0-150°C aralığında %5.86 ve 331.7°C de %50.64 oranında iki kütle kaybının olduğu gözlenmiştir. Alfa kitinin XRD analizi sonucunda kristal indeksi %74 olarak hesaplanmıştır. SEM çekimleri ise kitinin düz bir yüzeye sahip olup, fiber ve por yapılarının bulunmadığını göstermektedir. Sonuç olarak mısır üzerinde parazit olarak yaşayan ve ekonomik açıdan oldukça zararlı olan bu canlının çok amaçlı kullanılan teknolojik bir ürüne dönüşümü sağlanmıştır. Bu çalışma ile bu parazit mantarın kitin ve türevleri için alternatif bir kaynak olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In Arthropoda branches covering the outer surface of the body, located in the cell walls of fungus and coral, chitin which is participating the body structure in living creatures like nematode and diatome is the most present biopolymer in nature after cellulose. Chitin and derivatives which are isolated from different sources are used in pretty much spaces such as medicine, agriculture, cosmetics, and water purification. In this study, from Ustilago maydis fungus which causes of disease corn smut disease in corns is chitin isolated. In isolation to remove acids 4 M HCl and in order to remove proteins 2 M NaOH solution had been used. 11% of chitin from the dry weight of U. maydis (DC.) Corda has determined. Isolated chitin has been characterized by FTIR, XRD, TGA and SEM techniques. In FTIR analysis at 1656 cm-1, 1651 cm-1 and 1557 cm-1 observed three isolated chitin has shown in the character of alpha chitin. In TGA analysis, in proportion to 5.86% within the range of 0-150 °C, and in proportion to % 50.64 in the range of 331.7°C two mass loss was observed. In the XRD analysis results of alpha chitin, crystal index has been calculated as %74. SEM shots has a flat surface and illustrate that there are no structures of fiber and por. As a result, these living creature which is living as parasites on corn and economically harmful has been provided as a multi-purposed use of technological product. With this study, it has shown that parasitic fungus could be used as an alternative source of chitin and derivatives.