Veteriner hekimlikte coxiella burnetii'nin meta- ve bibliyometrik yöntemlerle analizi
Meta- and bibliometric analysis of coxiella burnetii in veterinary medicine
  1. Tez No: 852131
  2. Yazar: ENIKO KIRALY AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, 2000-2023 yılları arasında veteriner hekimlik alanındaki Coxiella burnetii araştırmalarını bibliyometrik ve meta-analiz yöntemleriyle değerlendirerek küresel düzeydeki seroprevalansı incelemiştir. Scopus ve WoS veri tabanları üzerinden toplam 182 araştırma makalesi analiz edilmiştir. Çalışmanın genel amacı, hayvanlarda C. burnetii'nin genel seroprevalansının farklı kıtalarda nasıl değiştiğini anlamak, C. burnetii'nin veteriner hekimlikteki güncel durumunu ortaya koymak ve gelecekteki araştırmalara rehberlik etmektir. Bibliyometrik analizler VOSviewer ve R studio programlarının bibliometrix ve biblioshiny paketleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizler, çalışmaların yıllara göre dağılımını, büyüme oranlarını, ülke bazında yayılımını, yazar ve kaynak analizlerini içermektedir. Meta-analiz için R programının“metafor”paketi kullanılarak yapılan çalışma, hayvanlarda C. burnetii'nin genel seroprevalansının farklı kıtalarda nasıl değiştiğini anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Analizler kıta bazında Afrika, Asya, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika olarak ve hayvan türü bazında büyükbaş, küçükbaş, pet, at, deve ve yabani hayvanlar olarak ayrılmıştır. Meta-analiz sonuçları, farklı kıtalardaki hayvan türleri üzerinde yapılan çalışmaların heterojen olduğunu ve C. burnetii seroprevalansının büyük ölçüde değişkenlik gösterdiğini vurgulamaktadır. Büyükbaşta %12.99, küçükbaşta %17.14, develerde %34.06, atlarda %7.16, petlerde %10.80 ve yabani hayvanlarda %9.64 oranında ortalama prevalans belirlenmiştir. Çalışma aynı zamanda bölgesel çapta yapılan araştırmalara odaklanarak hayvan türlerinin kıtalara göre de analizini sunar ve bölgelerdeki araştırmaların güçlü yanları ile noksanlıklarını tespit etmektedir; Analizlerde elde edilen yüksek heterojenite, her bir kıta ve ülkede daha fazla ve kapsamlı seroprevalans çalışmalarının yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Özellikle hayvan hareketliliği, kültürel ve çevresel faktörler gibi C. burnetii seroprevalansı üzerindeki etkilerinden dolayı, hastalığın daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir. Bu noktada, uluslararası işbirliği ve veri paylaşımının teşvik edilmesi, ortak metodolojilerin benimsenmesi ve standartların oluşturulması, elde edilen verilerin karşılaştırılabilirliğini artırabilir ve bölgesel farklılıkları daha iyi anlamamıza olanak tanıyabilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates Coxiella burnetii research in veterinary medicine from 2000 to 2023 using bibliometric and meta-analytic methods, examining global seroprevalence. A total of 182 research articles were analyzed from Scopus and WoS databases. The main objectives are to understand the general seroprevalence of C. burnetii in animals across different continents, present the current status in veterinary research, determine overall seroprevalence, and provide guidance for future research. Bibliometric analyses were conducted using VOSviewer and R studio programs with bibliometrix and biblioshiny packages. These analyses include the distribution of studies over the years, growth rates, as well as country-wise, author and source analyses. The keyword analysis of the current study reveals a focus on Q fever studies, emphasizing the disease's zoonotic potential, particularly related to farm animals. The meta-analysis, conducted using the“metafor”package in R, aims to understand the variation in C. burnetii seroprevalence in animals across continents. The analyses are separated by continent (Africa, Asia, Europe, Australia, North America, and South America) and by animal species (large ruminants, small ruminants, pets, horses, camels, and wild animals). The results highlight heterogeneity in studies, indicating significant variability in C. burnetii seroprevalence among different continents and animal species. Average prevalences are reported as 12.99% in large ruminants, 17.14% in small ruminants, 34.06% in camels, 7.16% in horses, 10.80% in pets, and 9.64% in wild animals. The study also focuses on regional research, providing an analysis of strengths and weaknesses, and underscores the high heterogeneity in the analyses, suggesting the need for more comprehensive seroprevalence studies in each continent and country. The study recommends further research to understand underlying risk factors and ecological influences contributing to observed seroprevalence variations. Detailed investigations into the effects of animal mobility, climate conditions, and environmental factors on C. burnetii seroprevalence are advised. Encouraging international collaboration, data sharing, adopting common methodologies, and establishing standards are emphasized to enhance data comparability and improve understanding of regional differences.