Preparation of chitosan microcapsules and investigation of its metal adsorption properties
Kitosan mikrokapsüllerin hazırlanması ve metal adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 422162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Biyolojik temelli adsorbanlar ağır metal uzaklaştırılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğal polimerleri biyo-adsorban olarak kullanmak geleneksel sentetik adsorbanlara göre daha avantajlıdır. Daha önce yaralanılmamış biyolojik kütlelerden ağır metal uzaklaştırılması için kitosan tabanlı biyo-adsorbanların geliştirilmesi son on yıl içerisinde çok ilgi çekmiştir. Bu çalışmada dört kitosan ve iki kitin temelli adsorbanın hazırlanmasını ve ağır metallerin uzaklaştırılmasında kullanılması rapor edilmiştir. Kitosan kompozit mikrokapsüller, ticari kitosan (orta molekül ağırlığında) ile dört farklı biyolojik materyal ile hazırlanmıştır, bunlar; sporopollenin, mikromantar sporları (Ustilago digitariae ve Ustilago Maydis) ve ipliksi makroalg Cladophora'dır. Mekanik karalılığı arttırmak için kompozit mikrokapsüller gluteraldehit ile çapraz bağlanmıştır. Kitin mikro kafesler su piresinin (Daphnia longispina) kış yumurtalarını koruyan ephippium yapılarından elde edilmiş ve akabinde manyetit yüklemesi yapılmıştır. Mikrokapsüllerin ve mikrokafeslerin karakterizasyonu FT-IR, SEM ve TGA ile yapılmıştır. Absorbanlar sulu çözeltilerden Cd(II), Cr(III), Cu(II), Ni(II) ve Zn(II) iyonlarının uzaklaştırılmasında test edilmiştir. Adsorbanların performansını etkileyen adsorban miktarı, temas süresi, pH, metal iyon konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametreler araştırılmış ve adsorbanların adsorpsiyon kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Metal iyonlarının uzaklaştırılmasında belirtilen absorbanlar kullanılabilir: kitosan/sporopollenin mikrokapsüller; Cd(II) ve Cu(II), manyetit yüklü kitin mikrokafesler; Cr(III), kitosan/U. maydis mikrokapsüller; Ni(II) and kitosan/U. digitariae mikrokapsüller; Zn(II).
Özet (Çeviri)
Bio-based adsorbents have been widely used in heavy metal removal. Use of natural polymers as biosorbents for heavy metal removal is more advantageous over the conventional synthetic adsorbents. Designing chitosan-based biosorbents from unexploited biomass for heavy metal removal has received much attention over the past decade. This study reports the preparation of four chitosan-based and two chitin-based adsorbents. Chitosan composite microcapsules were prepared with commercial chitosan (medium molecular weight) and four biological material i.e., sporopollenin, microfungal spores (Ustilago digitariae and Ustilago Maydis) and filamentous macroalgae Cladophora. The composite microcapsules were cross-linked with glutaraldehyde to enhance the mechanical strength. Chitin microcages were obtained from the ephippial resting eggs of a microcrustacean (Daphnia longispina; water flea) and subsequently were loaded with magnetite. Characterisation of the microcapsules and magnetite-loaded chitin microcages were performed with FT-IR, SEM and TGA. The adsorbents were tested in removal of Cd(II), Cr(III), Cu(II), Ni(II) and Zn(II) ions from aqueous solutions. The parameters affecting the performance of the adsorbents i.e., adsorbent dosage, contact time, pH, metal ion concentration and temperature were investigated. Comparison of the adsorption capacity of the adsorbents was made. The adsorbents can be used at removal of specified heavy metal contaminants: chitosan/sporopollenin microcapsules; Cd(II) and Cu(II), magnetite loaded chitinous microcages; Cr(III), chitosan/U. maydis microcapsules; Ni(II) and chitosan/U. digitariae microcapsules; Zn(II).