The role of prefrontal cortex in purchasing decisions: An optical brain imaging study
Satın alma kararlarında prefrontal korteksin rolü: Bir optik beyin görüntüleme çalışması
  1. Tez No: 360566
  2. Yazar: ONUR AŞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekonomik kararlar sırasında, bir ajan her seçeneğin tahmini değerini belirlemek zorundadır. Satın alma sırasındaki karar verme süreçleri ürünlerin fayda ve bedellerinin değerlendirilmesi üzerinde temellenir. Bireyler satın alma kararları vermek amacıyla ürünlerin niteliklerini ve fiyatlarını değerlendirirken beynin prefrontal korteks bölgesinin aktive olduğu geçmiş araştırmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, satın alma kararları sırasında prefrontal korteks ve özellikle de mediyal prefrontal korteksteki aktivasyonların fonksiyonel yakın-infrared spektroskopisi (fNIRS) metodu kullanımıyla araştırılmasıdır. Bir karar verme görevinde katılımcılardan bir dizi ürünün fiyatlarını göz önünde bulundurarak satın alma tercihlerini belirtmeleri istenmiştir. Görev boyunca prefrontal korteksin çeşitli kısımlarındaki oksijenlenme seviyeleri fNIRS metodu ile ölçülmüştür. Ayrıca katılımcılar her bir ürün için günlük kullanımları ve fiyat değerlendirmelerine dair anketler doldurmuştur. Katılımcı kararları, fNIRS verileri ve anket sonuçları satın alma tercihlerinin ve prefrontal korteks aktivasyonlarının çeşitli yönlerinin araştırılması amacı ile bir arada incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları pozitif ve negatif satın alma kararları arasında prefrontal korteks bölgelerinin oksijenlenme seviyelerinde belirgin bir farklılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In economic decisions, an agent has to determine the expected utility of each option. Decision making processes during purchasing are based on the evaluation of costs and benefits of the products. Past research shows that the prefrontal cortex region of the brain is activated while individuals evaluate the qualities and the prices of products in order to make purchasing decisions. The aim of this study is to use functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) to investigate the activations in the prefrontal cortex and particularly in the medial prefrontal cortex during purchasing decisions. The participants were asked to state their purchasing preferences for a series of products based on their prices in a decision making task. Throughout the task, the oxygenation levels in different parts of the prefrontal cortex were measured via the fNIRS method. The participants also filled out surveys about their daily usage and price evaluation for each product. Participant decisions, fNIRS data and survey results were analyzed together to investigate the relationship between various aspects of purchasing preferences and prefrontal cortex activations. The results of the study revealed that there is a significant difference in the level of oxygenation of the prefrontal cortex areas between positive and negative purchasing decisions.