Tıkınırcasına yeme sıçan modelinde prelimbik medial prefrontal korteks derin beyin stimulasyonunun tıkınırcasına yeme miktarı üzerine etkisinin araştırılması
Evaluating the effects of prelimbic medial prefrontal cortex deep brain stimulation on binge size in a rat model of binge eating
  1. Tez No: 464142
  2. Yazar: CAN SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İBRAHİM ZİYAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tıkınırcasına Yeme Sıçan Modelinde Prelimbik Medial Prefrontal Korteks Derin Beyin Stimulasyonunun (DBS) Tıkınırcasına Yeme Miktarı Üzerine Etkisinin Araştırılması Amaç: Tıkınırcasına yeme (binge eating) bir bireyin aynı zaman diliminde ve aynı koşullarda yiyebileceğinden çok daha fazla miktarda yiyeceği tükettiği ve bu esnada kontrolünü kaybettiği bir bozukluktur. Bulimiya nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu, anoreksiya nervoza gibi yeme bozukluklarının temel bir parçasıdır. Patofizyolojisinde mezokortikolimbik yolaklardaki değişiklikler temel teşkil eder. Bu çalışmadaki hipotezimiz; Tıkınırcasına yeme modeli oluşturulan sıçanlarda, insandaki fonksiyonel karşılığı dorsolateral prefrontal korteks olan prelimbik korteksin derin beyin stimulasyonunun tıkınırcasına yeme seanslarındaki tüketim miktarını azaltacağıdır. Gereç ve Yöntem: 8 erkek Sprague-Dawley sıçanın her birinin sol prelimbik korteksine DBS elektrodu yerleştirildi. Kısıtlı şekerli-yağlı diyet ulaşımı protokolü ile kronik tıkınırcasına yeme sıçan modeli oluşturuldu. Tıkınırcasına yeme seanslarında sabit bir tüketim miktarına ulaştıklarında, her sıçana sırasıyla 3 seans boyunca sham, düşük frekanslı (60 Hz) ve yüksek frekanslı (130Hz) stimulasyon verildi. Her bir farklı tedavi arasında 2 seans boş bırakılarak bir önceki tedavinin etkilerinin silinmesi beklendi. Bulgular: Sham stimulasyona kıyasla düşük frekans (60 Hz) prelimbik korteks derin beyin stimulasyonunun tıkınırcasına yeme miktarının anlamlı azaltığı izlendi.
Özet (Çeviri)
Prelimbic Cortex Deep Brain Stimulation In a Rat Model Of Binge Eating Purpose: Binge eating (BE) involves the consumption of a large amount of food in a short period of time and a loss of control during the binge episode. It is a key feature of the major subtypes of eating disorders like bulimia nervosa, binge eating disorder, anorexia-nervosa binge/purge type. Alterations in the mesocorticolimbic pathway has a crucial role in its pathophysiology. We hypothesized that BE rats receiving deep brain stimulation (DBS) in the prelimbic cortex, which is a functional analog of dorsolateral prefrontal cortex in humans, would have reduced binge sizes compared with sham stimulation. Material and Methods: 8 male Sprague-Dawley rats were implanted with a DBS electrode in each rat's left prelimbic cortex. A limited access to sweet-fat diet protocol was used to achieve a chronic BE state in the rats. After reaching a stable binge size level, each rat had experienced sham, low frequency (60 Hz) and high frequency (130 Hz) stimulation for three sessions each and two consecutive treatments were separated by at least 2 empty sessions to allow a washout of the effects. Results: Low frequency (60 Hz) stimulation of the prelimbic cortex significantly reduced the binge size compared to the sham stimulation.