How employees intend to continue complying with information systems' security policies: insights from information systems' continuance model
Organizasyon çalışanlarının bilgi sistemleri güvenlik politikalarına uymaya devam etmeleri: bilgi sistemleri sürekliliği modelinden çıkarımlar
- Tez No: 360577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde kritik ve değerli kurumsal verileri tuttuklarindan dolayı, bilgi sistemleri (BS) modern organizasyonların yaşamaları için çok önemliler. Çünkü verilerin yanlış kullanımı, çalıntısı ve imhası gibi potansiyel tehditleri olurken , bu kuruluşların BS varlıklarını korumak için çeşitli yöntemler kullanmak zorunda oldukları açıktır. Yani modern organizasyonların, güvenlik sorunlarını çözmek için bir köklü BS güvenliği politikası olmalıdır. Öte yandan çalışanlar güvenlik zincirinin en zayıf halkası olduklarından, güvenlik politikalarına sahip olmak, güvenlik sorunlarını tamamen çözmek için yeterli değildir. Çalışanların güvenlik politikalarına uymaları için uygun yöntem kullanmak gerekir. Yani çalışanların uyum davranışlarını araştırmak, BS güvenlik yönetimi başarısı için önemli bir konudur. Çeşitli araştırmacılar TAM , TPB, caydırma ve nötralizasyon gibi farklı kavramsal modeller kullanılarak uyum davranışını incelemişler, ancak güvenlik politikalarına uyum sürmesini araştırmak için bir çalışma bulunmamaktadır. BS güvenlik politikaları ile uyumun devam etmesi organizasyonlar için çok önemlidir.Bu çalışma,BS güvenliği alanındaki bu boşluğu doldurmak üzere, BS devamlılık modeli kullanarak çalışanların güvenlik uyum davranışlarının sürekliliğini sağlayan önemli faktörleri soruşturmayı amaçlamaktadır . Toplanan 270 verinin analizi, çalışan memnuniyeti ve fayda algısının doğrudan BS güvenlik politikalarına uymaya devam etme niyetini etkileyebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays Information Systems (IS) are crucial for the survival of the modern organizations since they usually hold critical and valuable organizational data. Because of the potential threats like misuse, theft and destruction of the important data, It is obvious that organizations have to use several methods to keep their IS assets safe. In other words, the modern organizations should have a well-established IS security policy to address security issues. As employees are the weakest link in the security chain, having well-established security policies is not enough for solving security problems completely. They should also utilize proper methods for ensuring the employees' compliance with security policies. So investigating the employees' compliance behavior is important issue for IS security management success. Several researchers have studied the compliance behavior by using different conceptual models including technology acceptance model (TAM), theory of planned behavior (TPB), deterrence, neutralization and etc. However, there is no study for investigating continuance of the security compliance. It is very important for organizations that employees comply with IS security policies and continue complying. This study aims to fill this gap on IS security research and to probe the important factors that lead employees to have continuous security compliance behavior by using IS continuance model. The analysis of data collected from 270 employees in banking organizations shows that employees' perceived satisfaction and perceived usefulness directly influence continuance intention to comply with IS security policies.