Bır ürünün Bayes Karar Ağacı yöntemi ile üretim kararının alınması
Making decision by using Bayesian decision theory method for production of any product
  1. Tez No: 360595
  2. Yazar: OĞUZHAN AHMET ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KAPAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tez çalışması bir istatiksel karar analizi neticesinde yapılacak bir dizi işin arasından hangilerinin üretimde hangilerinin fasonda gerçekleşecegine dair bir karar problemini temel alan bir atölye çizelgeleme problemidir. Varsayımsal bir senaryo ile bir ürünün ilk defa seri üretimi gerçekleşeceği ve elde ürüne ait ürün ağacından başka bir şeyin olmadığı vurgulanmıştır. Ürün ağacından elde edilecek iş dökümü ve iş rotası için ürün ağaç iterasyonu yöntemi bu çalışmada sunulmuş ve iş sırlamada öncelik belirlemede kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen iş dökümü ile hangi işlerin üretimde hangilerinin fasonda yapılacağına Bayes karar teoremi yöntemi ile kararların maliyet analizleri yapılarak karar verilmeye çalışılmıştır. Amaç olarak sadece iş tamamlanma sürelerinin birim işçilik ücretleri ile çarpımı sonucu oluşan değerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. İşlerin sıralanmasında Ürün ağaç iterasyonu yönteminden elde edilen notasyonlar kullanılacak ve iş önceliği konusunda yeni kurallar tanıtılacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper considers a shop scheduling problem about decision with statistical decision analysis, which one of a number of tasks will be made in domestic production or subcontractor's production. In an hypothetical scenario, the serial manufacturing of a new product will be done in first time and the scenario emphasizes that there is nothing without bill of materials of that new product. To obtain the work breakdown structure and the work route from bill of materials, a new search algorithm that's named as iteration of bill of materials is presented and purposed for determining sequencing priority of anyone of a number of tasks. With utilization of obtained work breakdown structure, the decisions of which task will be done in domestic production or in subcontractor's production, are tried to be made with Bayesian decision theory by comparing expected costs of each decision with each other. The objective function is a minimization of the value that obtained by multiplying makespan's values and unit time labor costs. In sequencing of tasks, the notations that obtained from iteration of bill of materials method will be used and new set of rules about priority will be introduced.