Kayseri ilinin yeraltı su kaynaklarının hidrojeokimyasal özellikleri ve su kalitesinin değerlendirilmesi
Research of hydrogeochemical characteristics and water quality of groundwater resources for Kayseri̇ city
  1. Tez No: 360606
  2. Yazar: GÜLER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hidrojeokimya, yeraltı su kaynaklarında su tipini ve su-kayaç ilişkisinin tanımlanmasına yardımcı olur. Bu çalışmada, Kayseri İli merkez ilçelerinin yeraltı su kaynaklarını içme ve sulama suyu olarak ayrı ayrı ele alıp, bölgelerin su kalitesi düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sulama suyu kaynağı olarak DSİ Bölge Müdürlüğünden alınan su analizlerinin yıllara göre değişimi, içme suyu kaynağı olarak da KASKİ Dairesinden alınan su analizlerin 2012 yılı içindeki değişimi incelenmiştir. Analizler, TS 266, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), USEPA (ABD Çevre Koruma Ajansı), EU (Avrupa Birliği) normlarına göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Piper, Durov, ABD Tuzluluk ve Schoeller yarı logaritmik diyagramlarına göre suların hidrokimyasal fasiyes sınıflandırılması ve sulama suyu açısından sınıflandırılması gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında yeraltı sularının hidrokimyasal özelliklerinin incelenmesine bağlı olarak 3 farklı yeraltı suyu tipi bulunmaktadır. Bunlar Ca-HCO3'lı sular, Ca-MgHCO3'lı sular ve Na-HCO3'lı sulardır. Tüm örneklerde bikarbonat baskın anyon iken, baskın katyon olarak kalsiyum, magnezyum ve sodyum yer almıştır. Sulama suyu ve içme suyu kaynaklarına ait analiz sonuçlarının yürürlükte olan yönetmelik ve su kalite standartlarını sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hydrogeochemical properties help us to identify water type of wetlands and water-rock interactions. This study aims the investigation of the level of groundwater water quality for irrigation and drinking waters Kayseri's central districts. Studied databases collected from DSI Regional Directorate for irrigation water analysis by years; and KASKI for drinking water analysis for the year 2012. Analyses has been compared by the norms of TS 266 (Turkish Standards Institution), WHO (World Health Organisation), USEPA (US Environmental Protection Agency) and EU (European Union). Also the hydrochemical facies and the irrigation water classifications have been drawn and compared with Piper, Durov, US Salinity and Schoeller semi-logarithmic diagrams. Three different groundwater types exists according to its hydrochemical properties of groundwater. These are Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3 and Na-HCO3 type of waters respectively. It is observed that, bicarbonate is domiant anion and calcium, magnesium and sodium are dominant cations in all samples. As a result, it has seen that analyses of drinking and irrigation waters provide the valid regulations and water quality standards.