Hall effect sensörlü anahtarlamalı relüktans motor sürücü tasarımı
Switched reluctance motor driver circuit design of hall effect sensor
  1. Tez No: 360607
  2. Yazar: MEHMET AKİF BUZPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir elektrik motoru olan Anahtarlı Relüktans Motor (ARM)'un kontrolü ile ilgili çeşitli çalışmalar literatürde yapılmıştır. Günümüzde teknolojinin artık laboratuvarlarda kalmayıp günlük hayatın her alanında kendini göstermesi elektronik elemanların üretim maliyetlerini de düşürmekte ve yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Endüstriyel alandaki bu gelişmeler, PLC, motor, motor sürücü, dijital basınç ve sıcaklık sensörleri gibi aygıtları üreten yerel firmaları destekler nitelikte olmuştur. Bu gelişmeler üretimi basit ve ucuz olan ARM'nin kontrolünü gerçekleştiren bu çalışmanın yapılmasına teşvik etmiştir. Bu çalışmada endüstriyel alanda sıkça kullanılan hall effect sensörleri ARM'nin rotor konum algılama ünitesinde kullanılmıştır. 6/4 oranlı bir ARM'yi kontrol edecek sürücü devre ve yazılımı gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında öncelikle tezin literatürdeki yerinden bahsedilmiş ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. ARM'nin özellikleri hakkında bilgi verilmiş, çalışma prensipleri açıklanmıştır. ARM çevirici topolojilerinden, avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Gerçekleştirilen çevirici devre ve kontrol devresi yazılımı hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon birimince FYL-2013-4356 proje numarası ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a lot of different inverter design about Switched Reluctance Motor (SRM), a kind of electric motor, in literature. Nowadays technology has been seen, especially in electronic, not only in laboratories but also casual life. This improvement has been come down in prices of electronic components and it has become electronic components widespread. In industrial area these improvements have led to support national companies to produce industrial devices such as PLC's, AC Inverters, digital temperature and pressure controllers, sensors etc. As a matter of course these improvements have encouraged to make this study about SRM, easy and cheap to produce, drive unit. In this study hall effect sensors, widely used in industrial area, have been used to perceive position of the rotor. The 6/4 Switched Reluctance Motor has been chosen to control. Inverter hardware and software have been developed in laboratory environment. In this study, firstly the position of the thesis in literature, some used areas and purpose of the study were mentioned. Then working principles and basic characteristics of switch reluctance motors were discussed. The inverter structures which are used in SRM driver circuit were mentioned. Lastly driver circuit hardware and control circuit's software were discussed and the results of the study were added. This work was supported by Research Fund of the Erciyes University by Project Number: FYL-2013-4356.