2-piridin karboksaldehit içeren schiff bazı ve bazı metal komplekslerinin sentezi, karekterizasyonu, termal ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characte risation, thermal and electrochemical properties of schiff base metal complexes containing 2-pyridine carboxyaldehyde
  1. Tez No: 379701
  2. Yazar: SEYHAN AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; Schiff baz ligandları (E)-N,N'-bis(piridin-2-metilen)siklohekzan-1,4-diamin (L1), ve (E)-N,N'-bis(piridin-2-metilen)benzen-1,4-diamin (L2) ve onların binükleer Cu(II), Ni(II), Co(II) kompleksleri, 2-piridin karboksialdehit, 1,4-diaminobenzen ve trans-1,4-diaminosiklohekzan bileşiklerinden yola çıkarak sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonu, termal analiz, analitik ve spektroskobik metodlar ile yapılmıştır. Cu(II) kompleksi dışında elde edilen kompleks bileşiklerin termal incelemeleri sıcaklığa karşı direnç gösterdi. Bu yüksek sıcaklıklarda gerçekleşen kimyasal reaksyonlar için katalizör olarak kullanım durumunu artırdı. Her iki ligandın ve komplekslerinin elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two novel Schiff base ligands (E)-N,N'-bis(pyridin-2-ylmethylene) cyclohexane-1,4-diamine (L1), (E)-N,N'-bis (pyridin-2-ylmethylidene) benzene-1,4-diamine (L2) and their binuclear Cu(II), Ni(II), Co(II) complexes have been syntesized from 2-pyridine carboxaldehyde, 1,4-diaminobenzene and trans-1,4-diaminocyclohexane. Characterizations of the synthesized compounds were carried out by thermal analysis, analytical and spectroscopic methods. Thermal examination of the title compounds revealed that complex compounds, apart from Cu(II) complex, were more resistant to temperature, which increases their chance to be used as catalysts towards chemical reactions carried out in high temperatures. Electrochemical features of both ligands and complexes have also been explained.