Hava-hava ısı pompasının teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of the air to air heat pump
- Tez No: 360678
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, uygun boyutta bir odaya kurulumu yapılan, soğutucu akışkan olarak R134A, R404A, R410A ve R407C'nin kullanıldığı hava-hava ısı pompası -5°C ile 5°C arasındaki dış hava sıcaklıklarda test edilerek, kompresörün çektiği elektrik enerjisi, buharlaştırıcı ve yoğuşturucu fanlarının çektiği elektrik enerjisi, ısı pompasının elemanlarının önemli noktalardaki sıcaklık ve basınçları ölçülmüştür. Deneyler, kontrollü ortam şartlarında üçer kez tekrarlanmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçların analizi, enerji sistemlerinin analizinde en yaygın yöntem olan Engineering Equation Solver (EES-V9.172-3D) kullanılarak geliştirilen bir bilgisayar programı ile yapılmıştır. Kompresör çektiği enerji miktarı, iç ünitenin ısıtma kapasitesi, dış ünitenin çevre havasından ısı çekme kapasitesi, ısı pompası sisteminin ısıtma tesir katsayısı, kompresör giriş ve çıkış basınçlarının dış hava sıcaklığına göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the air to air heat pump, using R134A, R404A, R410A and R407C as refrigerant, that was installed to a room having a suitable dimension, was tested between the outdoor temperatures of -5°C and 5°C. The electric power drawn by the compressor, indoor unit and outdoor unit fans, temperatures and pressures at the state points were measured. Experiments at the same outdoor temperatures were repeated three times under the controlled conditions. Analyses of the results obtained from the experiments were carried out by the computer code that was developed by means of Engineering Equation Solver (EES-V9.172-3D). The power consumed by the compressor, heating capacity of indoor unit, the absorbing heat capacity of outdoor unit, coefficient of performance of the heat pump, suction and discharge pressures of the compressor were investigated according to the outdoor temperatures.