Merkezi ısıtma sisteminde etkili olan parametrelerin araştırılması
Investigation of the affective parameters in a central heating system
  1. Tez No: 360677
  2. Yazar: BURÇİN TUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, bir binanın merkezi ısıtma sistemine etki eden dış hava sıcaklığı, yalıtım kalınlığı, kat yüksekliği, dış kapı ve pencere tipi, pencere alanı, yakıcı tipi, yakıt cinsi gibi parametrelerin toplam radyatör uzunluğu, yıllık ısıtma ihtiyacı, yakıt maliyeti, CO2 salınımı ve yakıt miktarı üzerine etkileri geliştirilen bir bilgisayar programı yardımıyla incelenmiştir. Dış hava sıcaklığı ve yalıtım kalınlığı arttığında, toplam radyatör uzunluğu, yakıt miktarı, CO2 salınım miktarının azaldığı görülmüştür. Kat yüksekliği ve pencere toplam ısı transferi katsayısı arttığında ise toplam radyatör uzunluğu, yakıt miktarı, yıllık ısıtma ihtiyacı ve CO2 salınım miktarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the affective parameters, such as outdoor air temperature, insulation thickness, floor height, types of doors and windows, area of the windows, types of combustor and fuel on the total radiator length, annual heating capacity required, amount and price of the fuel and CO2 emission, were investigated by means of a computer code developed for a central heating system of a building. As the outside air temperature and insulation thickness increased, it was observed that the total length of the radiator, fuel quantity, CO2 emission reduced. It was also observed that the total radiator length, amount of the fuel, annual heating capacity required and CO2 emission increased as the floor height and total heat transfer coefficient for windows increased.