Ana arı yetiştiriciliğinde çıkış ağırlığı ve depolamanın ana arı kalitesine etkileri
- Tez No: 36069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
« -51- 7. ÖZET Araştırmamızda, ana arı kalitesinin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan çıkış ağırlığının diğer kalite unsurları üzerine olan etkisinin belirlenmesi, ana arının çıkışı sonrası banka kolonilerde depolanarak aynı üretim dönemi içinde ana arı üretiminin artırılıp artırılamayacağının saptanması amaçlanmıştır. Çalışma Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü arılığında Doolittle yöntemine göre üretilen ana arılarla iki yıl süreyle yürütülmüştür. Çıkış ağırlığında varyasyon yaratmak amacıyla aşılamada l ve 2 gün yaşlı larvalar kullanılmıştır. Larva transferinden 10 gün sonra olgunlaşmış ana arı hücrelerinin 1/5'i doğrudan 3 çerçeveli çiftleştirme kolonilerine, geriye kalan 4/5'i bireysel olarak 2 x 4 x 5,5 cm ölçülerindeki ana arı kafeslerine alınmış ve çıkışlarını yapmak üzere bakıcı kolonilere verilmişlerdir. Çıkış günlerinde yapılan sürekli, kontrollerle, gerek çiftleştirme kolonilerinde gerekse bireysel kafeslerde çıkışını gerçekleştiren ana arıların çıkış ağırlıkları belirlenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, 170 mg ve daha düşük çıkış ağırlığına sahip ana arılarla“hafif çıkış ağırlığı grubu”, 190 mg ve daha yüksek çıkış ağırlığına sahip ana arılarla da“ağır çıkış ağırlığı grubu”olmak üzere iki çıkış ağırlığı grubu oluşturulmuştur. Çıkış ağırlığı gruplarına ait ana arılar 2, 4, 6 ve 8 gün süreyle banka kolonilerde depolanmış, depolama süresinin sonunda her depolama süresinden 15'er ana arı (toplam 120) çiftleştirme kolonilerine verilmişlerdir. Çıkışlarını çiftleştirme kolonilerinde gerçekleştiren hafif ve ağır çıkış ağırlığı grubuna ait depolanmayan 30 ana arı ise O (sıfır) gün depolama süresiyle-52- kontrol grubu olarak kullanılmışlardır. Çalışmada her yıl, kabul ve yumurtlayan ana arı oranlarının belirlenmesinde 150, yumurtlamaya başlama süresi, sperma kesesi hacmi ve sperma kesesindeki spermatozoid miktarının saptanmasında 70 ana arı kullanılmıştır. Bununla birlikte sadece birinci yıl verileri Üzerinden değerlendirilen çıkış kayıpları için 90 ana arı hücresi, depolama kayıpları için de 222 ana arı gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1. Ana arıların banka kolonilerde depolanması sırasında meydana gelen ölüm oranları depolama süresinden önemli düzeyde etkilenmeyip, depolama sürelerine ait değerler arası fark önemsiz bulunmuştur. Bu sonuç ana arıların belli sürelerde banka kolonilerde depolanabileceğin! göstermektedir. 2.Ana arıların çiftleştirme kolonilerine verildiklerinde kabul oranları üzerine çıkış ağırlığı grubunun etkisi görülmezken depolama süresi bu özellik üzerinde önemli (P (0.01) etkiye sahip olmuştur. Kabul oranı O ve 2 gün süreli depolanan ana arılarda % 93.33 bulunurken 8 gün süreli depolanan ana arılarda % 65.00 olarak belirlenmiştir. Ayrıca ana arı kabul oranında yıla ait çevre koşulları bu özellik üzerinde etkili bulunmuştur. 3.Yumurtlayan ana arı oranı üzerinde çıkış ağırlığı grubu, depolama süresi ve yıl önemli etki göstermiştir. Depolamasız (kontrol) grupta % 86.66 olarak saptanan yumurtlayan ana arı oranı, depolama süresine bağlı olarak azalmış ve 8 gün süreli depolanan ana arılarda % 56.66'ya düşmüştür. Ağır çıkış ağırlığı grubunda yer alan ana arılarda belirlenen % 76.66'lık yumurtlamaya başlama oranı hafif-53- çıkış ağırlığı grubunda elde edilen % 71.33 değerine göre üstün bulunmuştur. 4. Ana arıların yumurtlamaya başlama süreleri üzerine depolama süresi, çıkış ağırlığı grubu ve yılın önemli (P ^0.01) etkisi bulunmuştur. Ağır çıkış ağırlığı grubu ana arılarında 12.00 gün olarak bulunan yumurtlamaya başlama süresi hafif çıkış ağırlığı grubu ana arılarında 13.10 gün olarak bulunmuştur. Bununla birlikte kontrol grubunda belirlenen 10.82 gün'lük yumurtlamaya başlama süresi depolama süresiyle birlikte artarak 8 gün depolama süresinde 15.32 güne yükselmiştir. 5. Sperma kesesi hacmi üzerine depolama süresi ve yılın önemli etkisi görülmezken çıkış ağırlığı grubunun bu özellik üzerinde önemli (P^b.Ol) etkisi saptanmıştır. Hafif çıkış ağırlığı 3 grubunda bulunan 0.950 mm sperma kesesi hacmi ağır çıkış ağırlığı 3 grubunda 1.207 mm olarak belirlenmiştir. 6.Ana arıların sperma keselerinde depoladıkları spermatozoid' miktarları üzerine çıkış ağırlığı grubunun, depolama süresinin ve yılın önemli (P ^0.01) etkisi görülmüştür. Ağır çıkış ağırlığı grubu ana arılarında saptanan 4.166 milyon spermatozoid miktarı hafif çıkış ağırlığı grubu ana arılarında 3.256 milyon olarak bulunmuştur. Diğer taraftan depolama süresi arttıkça sperma kesesindeki spermatozoid miktarı azalmıştır. 7.İncelenen özellikler arası ilişkiler 140 ana arı üzerinden hesaplanan korelasyon katsayıları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study, effects of weight of the queens at emergence and duration of the storage have been investigated on the rates of acceptance and egg-laying, length of pre-oviposition period, volume of the spermatheca, and number of the spermatozoa in the spermatheca of honeybee (Apis mellifera L.) queens. For this, two groups of weight of the queens at emergence, as heavy (190 mg or more) and light (170 mg or less), were formed, and the queens were stored in the queen bank colonies for 2, 4, 6 or 8 days, in addition to unstored queens used as control. After storeing of the queens observations were made for the characters studied. Except the acceptance rate of queens, the weight of the queens at emergence showed positive effect on all characters. However, duration of the storage had a negative effect on the characters, except volume of the spermatheca. Nevertheless, significant correlations were also found between different characters studied. As the duration of the storage increased, the delay in the length pre-oviposition period and the decrease in the number of spermatozoa in the spermatheca of the queens stored seemed to be main problems concerning storage of honeybee queens. However, the production of queens with higher weights at emergence will greatly contribute to the quality of honeybee queen produced.