Kullanılan farklı polen kaynaklarının bombus arılarının (Bombus terrestris L.) koloni oluşturma başarısı üzerine etkisi
The effect of different pollen sources used on colony formation success of bumble bees (Bombus terrestris L.)
  1. Tez No: 812114
  2. Yazar: AHMET AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada, farklı polen kaynaklarının bombus arılarının koloni oluşturma başarısı üzerine etkisi incelenmiştir. Diyapoz dönemini kontrollü koşullarda geçiren 120 adet Bombus terrestris L ana arısı ile rastgele 6 adet beslenme grubu oluşturulmuştur. Bu gruplara 1. haşhaş poleni (H), 2. kestane poleni (K), 3. laden poleni (L), 4. haşhaş- kestane poleni (H- K; 1 / 1 oranında), 5. haşhaş- laden poleni (H- L; 1 / 1 oranında) ve 6. kestane – laden poleni (K- L; 1 / 1 oranında) ve %50 brix değerine sahip şeker şurubu serbest olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different pollen sources on colony foundation success of bumblebees was investigated. Six feeding groups were randomly formed with 120 Bombus terrestris L queens that spent their diapause period under controlled conditions. These groups include 1. poppy pollen (H), 2. chestnut pollen (K), 3. cistus pollen (L), 4. poppy- chestnut pollen (H- K; 1 / 1 ratio), 5. poppy- cistus pollen (H- L; 1 / 1 ratio) and 6. chestnut – cistus pollen (K- L; 1 / 1 ratio) and sugar syrup with 50% brix value were given freely.