Mobil vinç kazası sebeplerinin risk analiz yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the causes of a mobile crane accident via using methods in ri̇sk analysis
  1. Tez No: 360706
  2. Yazar: ONUR ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yapılan tez çalışmasında Botaş petrol işletmesinde 21/09/2011 tarihinde meydana gelen vinç kazası incelenmiştir. Yapılan çalışma kapsamında mobil vinç kazasının olası nedenleri FTA ve Neden-Sonuç analizinde kullanılan Balık Kılçığı diagramı kullanılarak risk analiz yöntemleri ile belirlenmeye çalışılmış ve kazanın bir daha tekrarlanmaması için alınması gereken önlem tedbirlerinin neler olması gerektiği vurgulanmaya çalışılmıştır. Kaza olduktan sonra tehlike ve riskler L tipi Matris yöntemi ile değerlendirilmiş, kontrol önlemleri ile risk seviyeleri kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için gerekli önlemler belirlenmiştir. İncelemeler sonunda kazanın çok farklı şekillerde karışık faktörler dizisinden kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the data collected from an investigation in regards to a mobile crane accident. This event occurred on September, 21, 2011 at BOTAŞ Petroleum Pipeline Corporation. Within this study, research has been done to define possible causes of this mobile crane accident using FTA analysis and a fish bone diagram (cause and effect analysis) methods in risk analysis. An attempt has been made to emphasize the implemantation of corrective actions to prevent reoccurrence. The hazards and risks have been evaluated by using the L type matrix method with the aim to reduce the levels of risk to an acceptable level and have been determined by the precaution controls following an accident. It has been shown that incidents invariably result from a complicated sequence of factors at the end of this investigation.