Mobil vinç bomlarındaki sehimin fotogrametrik teknikler kullanarak ölçümü ve diğer metotlarla karşılaştırılması
Measuring the deflection of the mobile crane booms using photogrammetric techniques and comparing it with other methods
  1. Tez No: 530991
  2. Yazar: EMRAH SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde, endüstri ve ticaret alanında, ağır yüklerin çeşitli yöntemlerle kaldırılıp bir yerden başka bir yere taşınması gerekir. Bu işlerin üstesinden gelme amacıyla mobil vinçler yaygın kullanıma sahiptir. Mobil vinçlerin güvenli ve uzun ömürlü çalışmasını engelleyen ve zamanla diğer sorunları tetik-leyen problemlerin başında sehim gelmektedir. Ülkemizde inşa edilen köprü gibi çelik yapılarda sehim hesabı deneysel ve teorik olarak yapılırken; mobil vinçlerin bom yapılarında böyle bir hesaplama daha çok teorik olarak yapılmaktadır. Tersine mühendisliğin hızla gelişimiyle birlikte, fotogrametrik teknikler kullanarak mobil vinç bomlarında sehimin ölçümü yapılarak kısa zamanda yüksek doğrulukta sonuçlar elde edilmesi sağlan-mıştır. Ayrıca operatöre daha emniyetli çalışması için mobil vincin yük kaldırma diyagramı sunulmuş-tur. Böylece iş kazaları azaltılmış, sürekli arıza problemlerinden kaynaklanan zaman kayıpları mini-muma indirgenmiş ve mobil vinçlerin kullanım ömürleri artırılmıştır. Ayrıca mobil vinç bomlarında meydana gelen sehim teorik olarak ANSYS programında Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) yapılarak he-saplanmıştır. Sonuç olarak; mobil vinçlerde fotogrametrik metot ile sehim ölçümünün endüstriyel uygulama-larda kullanılabilirliğinin faydası ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the field of industry and commerce, heavy loads have to be removed by various methods and moved from one place to another. Mobile cranes in order to overcome these tasks are in common use. One of the problems that prevent the safe and long-lasting operation of mobile cranes and trigger other problems over time is the deflection in mobile crane booms. While the shear deflection in the steel structures such as bridges built in our country is calculated experimentally and theoretically; such a calculation in the boom structures of mobile cranes is made more theoretically. With rapid development of reverse engineering, deflection measurement was conducted at mo-bile crane booms using photogrammetric techniques and high accuracy results were obtained in a short time. Also, load chart of mobile crane was provided to crane operator for his more reliable service. Thus, occupational-work accidents have been reduced, the time losses resulting from continuous failure prob-lems have been minimized and the service life of mobile cranes has been increased. Otherwise the deflec-tion in the mobile crane boom is theoretically calculated by Finite Element Analysis (FEA) in the ANSYS program. As a result, it is proven the usability of the calculation of the deflection in industrial applications with the photogrammetric method in mobile cranes.